Faerské Ostrovy

5 ostrovov za 5 dní za bezkonkurenčnú cenu

Krásny a zabudnutý kút sveta v severnom Atlantiku, ktorý čoraz viac získava na popularite. Nachádza sa na pol ceste medzi Islandom a Nórskom, tvorí ho 18 hlavných ostrovov a žije tu len 50 tisíc obyvateľov. Pridaj sa k nám a objav túto rozprávkovo zelenú a pokojnú krajinu.

Termín 11.7 – 16.7 2025 / 5 nocí

Cena – 749 EUR

Max 8 osôb, minimálne 6 osôb + ja, ako sprievodca 🙂

V CENE ZÁJAZDU je zahrnutá cena 9 miestneho auta s plným poistením ( Toyota Proace Verso resp. niečo podobné) vrátane PM, poplatkov za prejazd tunelmi, parkovné, 4 hodinová plavba na ostrov Suduroy, ubytovanie v súkromí, najskôr prenajmem celý dom, služby sprievodcu, program podla itinerára.

V CENIE NIE je letenka na letisko Vágar, strava, cestovné poistenie a poplatok za niektoré túry – max. 50 eur za všetky, ja som platil len 22 eur, ale situácia sa budúcu sezónu môže zmeniť.

Faerské ostrovy sú dosť drahé a je výhodné cestovať vo väčšej skupine, kedy sa náklady rozdelia medzi viac ľudí.

Ostrov Vágar

Po prílete sa presunieme na sever ostrova do dedinky Gásadalur. Tá je považovaná za najizolovanejšiu dedinku na ostrovoch, s vyhliadkou na najkrajší vodopád  Mulafossur. Cestou späť sa zastavíme v dedinke Bøur. Z pláže je krásny výhľad na ostrov Tindhólmur s piatimi vrcholmi. Deň zakončíme 6 km turistikou na slávnu vyhliadku Trælanípan, ktorú musí každý návštevník ostrovov navštíviť. Presun na dom, kde budeme celý zájazd ubytovaní.

Ostrov Streymoy

Najväčší ostrov začneme spoznávať v dedinke Tjørnuvík, ktorá má len 60 obyvateľov. Miestne pláže sú vyhľadávané surfermi z celého sveta. Nás čaká krásna túra do dedinky Saksun, ktorá nám zaberie približne 3 hodiny. V Saksun žije len 10 obyvateľov a nájdeme tu pôvodné domy s trávnatými strechami. Poobede sa prejdeme k nádhernej sopečnej pláži s neskutočnou prírodou všade naokolo. Aspoň raz si dáme večeru u miestnych, jahňacie je tu preslávené. Uvidíme, ktorý deň to vyjde.

Ostrov Eysturoy

Scénická cesta do dedinky Gjógv je zážitok sám o sebe. Vyjdeme na vyhliadku nad mestom a dole si doprajeme zaslúžené pivo. Poobede spoločne vystúpime na najvyššiu horu ostrovov s názvom Slættaratindur vo výške 880 metrov a výhľadom na celé Faerské ostrovy. Nejde o žiadny náročný výstup, keďže parkovisko je vo výške 600 metrov. Deň zakončíme v najstaršom osídlení, dedinke Funningur pri fjorde plnom lososov.

Ostrov Kalsoy

Ďalším ostrov je Kalsoy. Presunime sa na sever ostrova. Tu nás čaká túra k majáku, kde svoj život ukončil James Bond v jeho poslednej „bondovke“. Ďalšia túra z dedinky Trøllanes do Mikladalur je pre mňa tá najkrajšia a s najväčšou pravdepodobnosťou tu budeme úplne sami. V  Mikladalur sa nachádza aj známa socha tulenej ženy. Legendu o nej sa určite dozviete. Cestou na náš domček sa zastavíme v druhom najväčšom meste Klaksvík so 6000 obyvateľmi. Doplníme zásoby, prípadne vyjdeme autom na vyhliadku nad mestom.

Ostrov Suduroy

Najjužnejší zo všetkých ostrovov. Už dvojhodinová plavba obrovským trajektom po severnom Atlantiku je zážitok sám o sebe. Na tomto ostrove nás čaká posledná túra k jazeru Kirkjuvatn. Ak bude dostatok času tak sa odvezieme k najjužnejšiemu bodu Faerských ostrovov do dedinky Sumba a k majáku Akraberg.

Torshavn

Do nabitého programu by sme podľa odletu mohli zaradiť rannú kávu a prechádzku v hlavnom meste Torshavn. Nejde o žiadnu metrepolu, keďže tu žije len 15 tisíc obyvateľov. Následne už len presun na letisko a odlet domov.

V prípade otázok mi určite napíšte 🙂