Informácie k zájazdu

Patagónia je môj splnený sen. Prežil som tu najkrajšie cestovateľské týždne a rád by som túto krásnu a divokú prírodu ďaleko od domova sprostredkoval aj vám. Jedná sa čisto o turistický zájazd, vyplnený štyrmi viacedennými túrami, jednodňovými výletmi ku hore Fitz Roy a Cerro Torre, ale aj jazdou po legendárnej ceste Carretera Austral, či raftingom na rieke Rio Baker, kayaking na jazere Lago General Carrera a mnohými ďalšími zážitkami – sú spomenuté v itinerári.

CENA ZÁJAZDU JE 1990 EUR. V cene je doprava a ubytovanie počas zájazdu, vstupy do národných parkov, 2 x loď cez jazero Pehoe a O´Higgins, služby dvoch sprievodcov, garancia malej skupiny a pravidelná dávka rumu 🙂 Cieľom je vytvoriť partiu ľudí, ktorí budú ešte veľa rokov spomínať na túto spoločnú cestu.

V cene zájazdu nie je letenka z Eúropy a vnútroštátne letenky, cestovné poistenie a tiež aktivity ďalej spomenuté v itinerári.

Celý itinerár si vieme podľa potreby a dohody prispôsobiť. Preferujem malú skupinu max. 8 ľudí s dvoma sprievodcami – ja a kamoš Norbi. Sme zohratá dvojka a absolútne si dôverujeme. Dočasne sa tak vieme podľa potreby rozdeliť – ak jedna skupina nebude stačiť druhej. Prípadne jedna skupina môže absolvovať menej náročnú túru, a druhá náročnejšiu. Samozrejme budem rád, ak všetci absolvujeme všetko spolu. Minimum pre konanie zájazdu sú 4 účastníci.

Výbava

Je ideálne zbaliť sa do 60 litrového batoha o váhe do 12kg. Po zbalení musí v batohu ostať miesto na potraviny pre viacdenné túry. Oblečenie a obuv doriešime individuálne. Samozrejme, budem vo všetko nápomocný. Poradím, čo si beriem ja, no konečné rozhodnutie bude samozrejme na vás. Do výbavy treba rátať so stanom, karimatkou, spacákom, ešusom a varičom. Ultraľahké stany viem poskytnúť, prípadne aj variče a ešusy. Ideálne mať stan, varič a ešus do páru.

Letenka

S kúpou leteniek by som počkal. Ideálne kúpiť 3 mesiace pred odletom. Odporúčam letieť z Európy buď do Santiago de Chile, alebo Buenos Aires a potom prelet do letiska Balmaceda, ktoré leží neďaleko mesta Coyhaique. Odlet po zájazde z letiska v Punta Arenas. Cenu všetkých leteniek odhadujem na cca. 1200EUR vrátane batožiny. Samozrejme pri kúpe letenky budem absolútne nápomocný.

Termín zájazdu

Určite to bude február 2024, okolo 10.2.2024. Leto v plnom prúde, ale nie tak veľa turistov ako december/január. V niektorých miestach musíme byť v presný deň. Napr. z dediny Villa O’Higgins vypláva loď v pondelok, stredu a sobotu. Preto je dobré do dediny doraziť v nedeľu.

Doprava

Autobusy, najmä po Carretera Austral, nejazdia každý deň. Aj v prípade, že autobus pôjde, nemusíme sa všetci zmestiť. Je vysoko pravdepodobné, že si vyskúšame aj autostop. Nebojte sa toho, bude to skvelý zážitok. Ja som bez problémov precestoval stopom celú Patagóniu. Mojou snahou budú samozrejme plynulé prechody medzi miestami, preto riešim aj súkromný minibus, ktorý by nás cez exponované miesta previezol.

Ubytovanie

Počas viacdenných túr budeme prespávať v kempoch bez sprchy, elektriky, či kuchyne. Výnimkou bude Torres del Paine. Tam sú kempy lepšie vybavené. V mestách a dedinách prevažne hostely a penzióny, kemp v dedinke Villa Cerro Castillo. Samozrejme môžeme spať v kempoch stále a ušetrené peniaze využiť inak. Je to na dohode, ale sem-tam postel dobre padne. Rátajte s jednoduchším ubytovaním, ale v čistote, s potrebným vybavením (toalety, horúca voda, sprcha, kuchyňa, elektrika, prípadne WiFi) s vysokým hodnotením od ostatných klientov.

Platba

40% záloha 4 mesiace pred odletom, zvyšok tesne pred odletom. Neviem vystaviť žiadnu faktúru. Máte moje slovo, že urobím maximum, aby ste z Patagónie odchádzali nadšený.

Náročnosť

Nebudem klamať, bude to fyzicky náročné. Dobrá kondícia je vyžadovaná. Ak zvládnete Kriváň, Rysy a pravidelne športujete tak nebudete mať problém. Zároveň to bude motivácia pár mesiacov pred odjazdom športovať a pracovať na kondičke 🙂

Víza, poistenie, očkovanie

Patagónia je absolútne bezpečná s nulovou kriminalitou. Nežijú tu žiadne medvede, jedovaté hady, či pavúky. Nie je sa čoho báť. Sú tu len roztomilé lamy a pumy. Tie sú však veľmi plaché. Očkovanie nie je potrebné. Netreba ani žiadne špeciálne cestovné poistenie. So všetkými krajinami Južnej Ameriky máme bezvízový styk na dobu 6 mesiacov. Stačí len cestovný pas platný 6 mesiacov po návrate domov.

ITINERÁR ZÁJAZDU

1. DEŇ

Začína sa naše Patagónske dobrodružstvo! Určite odporúčam doraziť do mesta Coyhaique o deň skôr a nakúpiť spoločne potraviny na tri dni v NP Cerro Castillo. Ráno o 9:00 vyrazíme autobusom smer Las Horquetas, kde začneme trojdňovú túru. Čaká nás príjemných 15 km nádherným, pôvodným lesom popri rieke Rio Turbio až do kempu Rio Turbio. Rozbalíme stany, pripravíme jedlo, otvoríme rum a zoznámime sa medzi sebou 🙂

  • ak prídeš do Balmaceda sobotu ráno, môžeš ísť priamo do NP Cerro Castillo a počas dňa nás dobehnúť

Trasa z Las Horquetas do kempu Rio Turbio

2. DEŇ

Po raňajakách, ktoré si spolu pripravíme, pokračujeme prvé 4 km popri rieke Rio Turbio až začneme stúpať do zasneženého sedla Peňón, nastúpame 666 metrov aby sme zas klesali do druhého kempu El Bosque. Tento deň nás čakajú výhľady na nádherné hory, vysiace ľadovce a kondory nad hlavou.

Trasa z kempu Rio Turbio do kempu El Bosque

3. DEŇ  

Tento deň bude náročnejší. Približne hodinku od kempu sa nachádza tyrkysová ľadovcová lagúna Cerro Castillo pod rovnomennou horou. Voda je ľadová, ale môžete sa v nej vykúpať 🙂 Budeme stúpať ďalej do sedla Cerro Castillo vo výške 1600 metrov s výhľadom na rieku Ibaňéz, či sopku Hudson. Pripravte sa na silný vietor, ktorý je v Patagónii bežný a tiež náročnejší terén. Následne vyklesáme ku kempu Porteadores, kde si oddýchneme, pripravíme jedlo a vrátime sa späť do Villa Cerro Castillo. Spolu to bude 12 km plus približne 1,5h po šotolinovej ceste späť do dediny – ak nič nestopneme, kde si po troch dňoch doprajeme poriadnu večeru. Ubytujeme sa v kempe s horúcou sprchou, toaletou, kuchyňou, vrátane eletrických zástrčiek na dobitie elektroniky a hlavne WiFi 🙂

Trasa z kempou El Bosque ku šotolinovej ceste plus 1,5 hodiny do dediny

  • Spať tu nebudeme. Presunieme sa shuttle busom do Puerto Rio Tranquilo a ubytujeme sa v kempe.

4. DEŇ

Po raňajkách pokračujeme po legendárnej ceste Carretera Austral do dedinky Puerto Rio Tranquilo. Pokúsim sa vybaviť súkromný autobus, pretože verejná doprava je v tejto časti komplikovaná. Poobede stihneme kayaking ku mramorový jaskyniam na druhom najväčšom jazere Južnej Amerike – Lago General Carrera. Po kempoch nás konečne čaká ubytovanie v hotely a postel 🙂

  • Ráno vyrazíme na ľadovec San Rafael. V cene výletu je aj transfer do NP, vstup do NP, raňajky a obed. Po návrate do Rio Tranquilo ešte stíhame výlet k mramorovým jaskyniam. Prespíme znova v kempe.

5. DEŇ

Dnes máme na výber dve možnosti. Môžeme sa rozdeliť. Buď výlet na ľadovec Exploradores pod najvyššou horou Patagónie – San Valentin s výškou 4058 metrov. Budeme mať možnosť prejsť sa po ľadovci a navštíviť modrobelasé ľadovcové jaskyne. Cena za výlet je cca. 100 dolárov. Druhá možnosť je návšteva ľadovca San Rafael. Jeden z najkrajších a najdivokejších ľadovcov, kedže na 20km klesá o 1200 metrov zo Severného patagónskeho ľadovcového pola. Je dostupný jedine loďou a je obkolesený nádhernou prírodou dažďového pralesa. Možnosť vidieť kolibríky, kondory, volavky, delfíny, tulene a uškatce, ktoré navštevujú čisté ľadovcové vody. Skutočná patagónska divočina! Cena za výlet sa pohybuje medzi 250 – 350 USD. Ak nebude záujem ani o jeden výlet, môžeme sa presunúť do dedinky Puerto Bertrand a zažiť rafting na najdivokejšej vode Patagónie – Rio Baker.

  • Presun do Villa OHiggins. Transfer bude trvať celý deň.

6. DEŇ

Po Carretere Austral “scenic road” sa autobusom presunieme na koniec tejto 1200 km dlhej cesty do dedinky Villa O´Higgins. Je to koniec sveta! Tu cesta končí, ďalej sú už len fjordy, hory a ľadovce. Aj cesta autobusom bude ohromným zážitkom. Carretera Austral je tu nespevnená, no výhľady na okolie sú nádherné. Ubytujeme sa v hostely El Mosque, kde si poriadne oddýchneme a prichystáme všetko potrebné na prechod od Argentíny.

  • Celý deň v Ohiggins. Na výber máme oddych alebo výlet v okolí. Je tam toho čo vidieť. Dva dni rezervu som tu dal z dvôch dôvodov. Prvým je počasie. Máme na sobotu rezervovanú súkromnú loď cez jazero. Je možné, že na sobotu bude zlé počasie a budeme musieť ísť o deň skôr. V prípade, že by predpoveď bola veľmi zlá a riziko, že loď nepôjde vôbec, tak alternatíva je prejsť do Argentíny cez Chille Chico a dva dni stráviť v NP Patagonia. Druhý dôvod je regenerácia. Čaká na 2 dňová túra do Argentína a hneď 4 dňový Huemul Circuit. Spíme na hostely EL Mosco – postele.

7. DEŇ

Extra deň! Každý ho môže využiť podľa seba – relax, turistika v okolí, pivko v bare. Extra deň pridávam do itineráru hlavne kvôli tomu, že počasie nám môže skrížiť cesty a loď cez jazero O’Higgins môže mať zdržanie. Toto je kritický bod celého zájazdu. Mne sa takáto situácia stala, loď nešla 4 dni a ja som musel urobiť 1000 km obchádzku.

Dedinka sa nachádza medzi horami, ľadovcami, riekami a jazerami. Dokonalé miesto pre objavovanie tohto odľahlého regiónu.

Túry v okolí – Altavista Trail, Cerro Submarino, Mosco Glacier atď.

  • voľný deň, turistika, večer príprava na prechod do Argentíny.

8. DEŇ

Začína dobrodružný prechod z Čile do Argentíny. Skoro ráno sa presunieme do prístavu. Nasleduje 2,5 hodinová plavba cez jazero O´Higgins do prístavu Candelario Mancilla. Tu začneme 22 kilometrovú túru k jazeru Desierto. Opustíme Čile a vstúpime do Argentíny. Prespíme v kempe neďaleko Lagúny Del Desierto. Možnosť nechať odniesť batožinu z prístavu až na argentínsku hranicu, čo je cca 17km. Cena je cca. 20 dolárov.

Trasa z prístavu Candelario Mancilla do kempu pri Laguna Del Desierto

9. DEŇ

Dobrodružstvo pokračuje okolo lagúny Desierto k jej južnému bodu. Príjemná 12 km prechádzka hore-dole s neveľkým prevýšením a pár strmšími úsekmi, no celá v lese s krásnymi výhľadmi do okolia na hory a lagúnu. Trasa nám aj s prestávkami zaberie približne 5 hodín a po jej zdolaní nás čaká už len autobus/stop do mesta El Chaltén v Argentíne. Cestou za pekného počasia sa nám konečne zjaví nádherná hora Fitz Roy. Večer môžeme vybehnúť na vyhliadku Fitz Roy pri zapadajúcom slnku.

Po náročnom treku si opäť zaslúžime posteľ 🙂

Trasa zo severného bodu lagúny Desierto k južnému bodu

10. DEŇ

Čerešnika celého výletu je konečne tu. Slávny Huemul Circuit, moja srdcová záležitosť. Náročnejšia túra, ktorá sa nám odmení výhľadmi na obrovské ľadovce, Patagónske ľadovcové pole, ľadovcovú lagúnu a zasnežené Andy. Tu sa budete cítiť ako v Grónsku, či v Arktíde.

Po raňajkách nakúpime potraviny na 4 dni, zbalíme batohy, požičiame potrebné vybavenie a vyrazíme smerom k NP Los Glaciares.

Čaká nás 16 kilometrov nie ťažkým terénom, jedinou komplikáciou sú široké potoky, ktoré bude treba prebrodiť.

Večer rozložíme stany, posilníme sa nejakým rumom a pripravíme večeru. Zajtrajšok bude veľmi náročný.

Trasa z El Chaltén ku kempu Toro

11. DEŇ

Po raňajkách nás čaká polhodinová prechádzka ku kaňonu rieky Túnel, ktorý treba pomocou lana a sedáku preručkovať. Iná cesta nie je. Nebojte, určite to zvládneme. Nasleduje dlhý, náročný výstup po kamenistej moréne s prevýšením okolo 850 metrov až do sedla Viento Pass. Ale tie výhľady. Na dosah máme dva obrovské ľadovce – Glacier Rio Túnel Inferior a Superior. Sú tak blízko, že sa po nich môžeme prejsť.

Zo sedla Viento nás okrem vetra čaká výhľad, aký ste nikdy nezažili – Južné Patagónske Ľadovcové Pole s rozlohou 13 tisíc km2. Najväčšia súvislá zaľadnená oblasť mimo Antarktídy a ľadovec Viedma ústiaci do lagúny, pri ktorej ďalší deň prespíme.

Dnes prespíme v kempe Paso Viento a bude to celkom iste prvý krát, čo budete spať v krajine nikoho 🙂 Hranice medzi Čile a Argentínou tu nie sú vytýčené.

Trasa z kempu Toro do kempu Paso Viento

12. DEŇ

Dnes to bude opäť dlhých 16 kilometrov cez Huemul Pass k lagúne Témpanos. Pozvolné stúpanie, kedy budeme mať 80 km dlhý ľadovec Viedma neustále pod sebou. Prehupneme sa cez sedlo Huemul, po ktorom nasleduje strmé klesanie k lagúne.

Garantujem jedno z najkrajších miest, na akom ste kedy spali. Obrovské kusy ľadu pokojne plávajúce na hladine, v pozadí ústie ľadovca Viedma a vysoké hory za ním. Voda je ľadová, no tri dni bez sprchy nás donútia ku kúpačke. Doprajeme si večeru, prípadne nejaký dobrý rum s kúskami ľadu starého milíony rokov 🙂

Trasa z kempu Paso Viento do kempu pri lagúne Témpanos

13. DEŇ

Za pekného počasia zažijete ten najkrajší východ slnka. Posledný deň bude dlhý, ale pohodový. Čaká nás 13 kilometrov do prístavu Bahia Túnel. Opäť sa budeme musieť naviazať na oceľové láno a prerúčkovať ponad rieku Túnel. Z prístavu je to do mesta ešte 18 kilometrov. Objednám taxík, prípadne vezmeme autobus. V El Chaltén sú široké možnosti stravovania, tak si zaslúžime poriadny argentínsky steak.

Po tejto túre budeme určite unavení. Buď prespíme na hotely, alebo sa presunieme do kempu Poicenot pod Fitz Roy, aby sme skoro ráno mohli prísť na východ slnka. Uvidíme podľa nálady 🙂

Trasa z kempu pri lagúne Témpanos do prísavu Bahia Túnel

  • Po príchode do El Chaltén prebalíme veci, dáme sprchu, najeme sa, oddýchneme a presunieme sa do kempu Poicenot. Dôvod je, že z campu je to pod Fitz Roy len cca. hodina a chcem aby sme pri lagune Los Tres zažili východ slnka.

14. DEŇ

Ďeň plný turistiky naprieč panenskou prírodou NP Los Glacieres s výhľadom na Fitz Roy a Cerro Torre. Spojiť obe vyhliadky je náročné. Spolu 32 kilometrov, ak prespíme v kempe Poincenot tak len 23 🙂 Ak sa niekto necíti, môže si vybrať len Fitz Roy, alebo Cerro Torre, prípadne sa prejsť na vyhliadku 2km od mesta, alebo relaxovať a nakupovať suveníry 🙂 Spíme na hotely 🙂

Alternatívy dňa

Celá trasa 32kmEl Chaltén – Lagúna Los Tres – Lagúna Cerro Torre – El Chaltén

Lagúna De Los Tres 24kmEl Chaltén – Los Tres – El Chaltén

Lagúna Cerro Torre 19kmEl Chaltén – Lagúna Cerro Torre – El Chaltén

15. deň

Ranný presun autobusom do mesta El Calafate a ďalej autobusom k magickému ľadovcu Perito Moreno. Tento ľadovec predstavuje tretiu najväčšiu zásobáreň pitnej vody na svete a jeho veľkosť je až 250km2. Výška ľadovcovej steny, na ktorú sa budete dívať je 74 metrov a ostatných 100 metrov je ukratých pod hladinou jazera Argentino. Od roku 1981 je ľadovec na zozname UNESCO a zaujímavosťou je, že ako jeden z mála sa aj naďalej zväčšuje. Jedinečný zážitok, kedy uvidíte obrovské kusy ľadovca odlamovať sa a padať do jazera.

Možnosť turistika priamo na ľadovci, dohodneme podľa nálady a času.

Podvečer príchod do El Calafate a prespanie v miestnom hostely/penzióne.

16. DEŇ

Po raňajkách presun autobusom do mesta Puerto Natales. Opúšťame Argentínu a vraciame sa späť do Čile. V Puerto Natales nás dnes čaká prednáška o NP Torres del Paine, príprava na túru “W” a nákup potravín. Večer poriadne oddýchneme, prespíme v miestnom hostely pred poslednou 3 dňovou túrou v NP Torres Del Paine.

17. DEŇ

Skorý ranný odchod autobusom do NP Torres Del Paine. Pri vstupe si pozrieme video ako sa v parku spávať a ubytujeme sa v kempe Central. Poobede turistika ku Lago Torres s výhľadom na tri žulové veže, ktoré ste už určite na obrázku veľakrát videli.

Večer pripravíme stan, navečeriame sa a oddýchneme pred náročným druhým dňom.

Trasa z kempu Central – Laguna Torres – kemp Central

18. DEŇ

Vstávame skoro, ideálne tak, aby sme o 6 vyrazili z kempu. Dnes náš čaká takmer 30 kilometrov, ale máme na to celý deň. Vyhneme sa masám turistov a užijeme si východ slnka nad jazerom Nordenskjold. Okolo tohto jazera pôjdeme prvú polku dňa. Presunieme sa do údolia Frances, kde po celý čas budeme obdivovať zasnežené a zaľadnené Paine Grande vo výške 2854 metrov. Nadmorská výška v ktorej sa nachádzame je len okolo 100 metrov, takže sa budete dívať na to obrovské prevýšenie, aké zažijete len v Himalájach.

Popri toku rieky Francés pokračujeme ďalej do údolia až k vyhliadke Britanico. Ďalej nás už príroda nepustí, a tak sa vrátime údolím späť do kempu Italiano, alebo kempu Frances.

Trasa z kempu Central – vyhliadka Britanico – kemp Frances

19. DEŇ

Posledný deň v Torres del Paine, posledný deň turistiky! Ráno zídeme k jazeru Pehoe. Nachádza sa tu krásny hotel, kde si môžeme dopriať řaňajky a kávu. Tu necháme ťažké batohy a na ľahko vyrazíme k vyhliadke na ľadovec Grey.

Po 30 kilometroch sa nalodíme na katamarán a cez jazero Pehoe sa vrátime späť na začiatok parku. Presun autobusom do Puerto Natales. Noc v hotely. Garantujem, že budeme poriadny rozbití 🙂

Trasa z kempu Frances – vyhliadka na ľadovec Grey – Regugio Pehoé

  • Prespíme v kempe Grande Paine a do Punta Arenas sa presunieme večer.

20. DEŇ

Ranný presun z Puerto Natales do Punta Arenas. Tu sa oficiálne zájazd končí, ale odporúčam ostať, spoznať mesto, kde zanechal významnú stopu Martin Kukučín. Z mesta sa organizujú výlety za tučniakmi, či veľrybami. Rád vám pomôžem s organizáciu týchto výletov. Odlet z Punta Arenas si neplánujte na tento deň. Ideálne ostať ešte deň-dva navyše, ak by nám nestačil extra deň a jazero O’Higgins by náz zdržalo dlhšie ako jedeň neň. Samozrejme ubytovanie a dopravu máte v cene aj v prípade, ak sa výlet o ďalší deň natiahne.

Podľa počasia sa vratíme spať do Puerto Natales a po obede pokračujeme do Punta Arenas. Koniec zájazdu.

Ak vás tento itinerár zaujal, napíšte mi na marcelfronko@gmail.com, alebo zavolajte na

+420 702 004 935. Rád zodpoviem všetky otázky 🙂