Informácie k zájazdu

Patagónia je môj splnený sen. Prežil som tu najkrajšie cestovateľské týždne, začiatkom roka 2024 som ju ukázal ďalším 9 ľudom a rád by som túto krásnu a divokú prírodu ďaleko od domova sprostredkoval aj tebe. Jedná sa čisto o turistický zájazd, vyplnený tromi viacdennými túrami, jednodňovými výletmi ku hore Fitz Roy a Cerro Torre, ale aj jazdou po legendárnej ceste Carretera Austral, plavbou okolo mramorových jaskýň na jazere Lago General Carrera, návštevou jedného z najkrajších ľadovcov Perito Moreno, prechodom z Čile do Argentíny a mnohými ďalšími zážitkami.

CENA ZÁJAZDU JE 2090 EUR. V cene je doprava, ubytovanie počas zájazdu, vstupy do národných parkov, loď cez jazero O´Higgins, plavba po jazere General Carera, služby sprievodcu, TOP PROGRAM garancia malej skupiny a pravidelná dávka rumu 🙂 Cieľom je vytvoriť partiu ľudí, ktorí budú ešte veľa rokov spomínať na túto spoločnú cestu.

V cene zájazdu nie je letenka z Eúropy, vnútroštátne letenky a cestovné poistenie a strava.

Celý itinerár si vieme podľa potreby a dohody prispôsobiť. Preferujem malú skupinu max. 9 ľudí. Minimum pre konanie zájazdu sú 6 účastníci.

Výbava

Je ideálne zbaliť sa do 60 litrového batoha o váhe do 12kg. Po zbalení musí v batohu ostať miesto na potraviny pre viacdenné túry. Oblečenie a obuv doriešime individuálne. Samozrejme, budem vo všetko nápomocný. Poradím, čo si beriem ja, no konečné rozhodnutie bude samozrejme na vás. Do výbavy treba rátať so stanom, karimatkou, spacákom, ešusom a varičom. Ultraľahké stany viem poskytnúť, prípadne aj variče a ešusy. Ideálne mať stan, varič a ešus do páru.

Letenka

Odporúčam letieť z Európy buď do Santiago de Chile, alebo Buenos Aires a potom prelet do letiska Balmaceda, ktoré leží neďaleko mesta Coyhaique. Odlet po zájazde z letiska v Punta Arenas. Cenu všetkých leteniek odhadujem na cca. 1200EUR vrátane batožiny. Samozrejme pri kúpe letenky budem absolútne nápomocný.

Termín zájazdu

November 2024

Február 2025

Doprava

Prvá časť zájazdu po Carretera Austral, z Coyhaique do Villa O’Higgins je zabezpečená súkromných minibusom so šoférom, ktorý sa mi osvedčil pri prvom zájazde. V druhej časti zájazdu už budeme využívať diaľkové autobusy.

Ubytovanie

Počas viacdenných túr budeme prespávať v kempoch bez sprchy, elektriky, či kuchyne. V mestách a dedinách prevažne hostely a penzióny. Rátajte s jednoduchším ubytovaním, ale v čistote, s potrebným vybavením (toalety, horúca voda, sprcha, kuchyňa, elektrika, WiFi) s vysokým hodnotením od ostatných klientov.

Platba

Rezervačná záloha 10% pri prihlásení na zájazd, 40% záloha 4 mesiace pred odletom, ostatných 50% 2 mesiace pred odletom. Zájazd nie je viazaný na meno, nahradiť ťa vieme aj deň pred odletom.

Náročnosť

Nebudem klamať, bude to fyzicky náročnejšie. Dobrá kondícia je vyžadovaná. Ak zvládnete Kriváň, Rysy a pravidelne športujete tak nebudete mať problém. Zároveň to bude motivácia pár mesiacov pred odjazdom športovať a pracovať na kondičke 🙂

Víza, poistenie, očkovanie

Patagónia je absolútne bezpečná s nulovou kriminalitou. Nežijú tu žiadne medvede, jedovaté hady, či pavúky. Nie je sa čoho báť. Sú tu len roztomilé lamy a pumy. Tie sú však veľmi plaché. Očkovanie nie je potrebné. Netreba ani žiadne špeciálne cestovné poistenie. So všetkými krajinami Južnej Ameriky máme bezvízový styk na dobu 6 mesiacov. Stačí len cestovný pas platný 6 mesiacov po návrate domov.

ITINERÁR ZÁJAZDU

1. DEŇ

Začína sa naše Patagónske dobrodružstvo! Určite odporúčam doraziť do mesta Coyhaique o deň skôr, dobre si odpočinúť a nakúpiť potraviny na tri dni v NP Cerro Castillo. Ráno o 9:00 vyrazíme autobusom smer Las Horquetas, kde začneme trojdňovú túru. Čaká nás príjemných 15 km nádherným, pôvodným lesom popri rieke Rio Turbio až do kempu Rio Turbio. Rozbalíme stany, pripravíme jedlo, otvoríme rum a zoznámime sa medzi sebou 🙂

Trasa z Las Horquetas do kempu Rio Turbio

2. DEŇ

Po raňajakách pokračujeme prvé 4 km popri rieke Rio Turbio až začneme stúpať do zasneženého sedla Peňón, nastúpame 666 metrov aby sme zas klesali do druhého kempu El Bosque. Tento deň nás čakajú výhľady na nádherné hory, vysiace ľadovce a kondory nad hlavou.

Trasa z kempu Rio Turbio do kempu El Bosque

3. DEŇ  

Tento deň bude náročnejší. Približne hodinku od kempu sa nachádza tyrkysová ľadovcová lagúna Cerro Castillo pod rovnomennou horou. Voda je ľadová, ale môžete sa v nej vykúpať 🙂 Budeme stúpať ďalej do sedla Cerro Castillo vo výške 1600 metrov s výhľadom na rieku Ibaňéz, či sopku Hudson. Pripravte sa na možný silný vietor, ktorý je v Patagónii bežný. Následne vyklesáme ku kempu Porteadores, kde si oddýchneme, pripravíme jedlo a vrátime sa späť do Villa Cerro Castillo. Spolu to bude 12 km plus približne 1,5h po šotolinovej ceste späť do dediny – ak nič nestopneme, kde si po troch dňoch doprajeme poriadnu večeru v reštaurácii. Podvečer sa autobusom presunieme do hotela v mestečku Puerto Rio Tranquillo.

Trasa z kempou El Bosque ku šotolinovej ceste plus 1,5 hodiny do dediny

4. DEŇ

Po raňajkách absolvujeme dvojhodinový výlet na jazere Lago General Carrera a navštívime prekrásne mramorové jaskyne. Zvyšok dňa nám zaberie presun po legendárnej ceste Carretera Austral do dedinky Villa O’Higgins. Cestu súkromným busom oživíme miestom, kde sa stretáva najväčšia rieka Rio Baker s riekou Neff, na obed sa zastavíme v mestečku Cocrane, trajektom preplávame cez fjord Mitchel. Vo večerných hodinách dorazíme na koniec Carretera Austral do dedinky Villa O´Higgins a ubytujeme sa v hosteli El Mosco.

Presun do Villa OHiggins. Transfer bude trvať celý deň.

5. DEŇ

Extra deň! Každý ho môže využiť podľa seba – relax, turistika v okolí, pivko v bare. Extra deň pridávam do itineráru hlavne kvôli tomu, že počasie nám môže skrížiť cesty a loď cez jazero O’Higgins môže mať zdržanie. Toto je kritický bod celého zájazdu. Mne sa takáto situácia stala, loď nešla 4 dni a ja som musel urobiť 1000 km obchádzku. Pri poslednom zájazde vo februári 2024 nám počasie vyšlo a cez jazero sme bez problémov preplávali.

Dedinka sa nachádza medzi horami, ľadovcami, riekami a jazerami. Dokonalé miesto pre objavovanie tohto odľahlého regiónu.

Túry v okolí – Altavista Trail, Cerro Submarino, Mosco Glacier atď.

6. DEŇ

Začína dobrodružný prechod z Čile do Argentíny. Skoro ráno sa presunieme do prístavu. Nasleduje 2,5 hodinová plavba cez jazero O´Higgins do prístavu Candelario Mancilla. Tu začneme 22 kilometrovú túru k jazeru Desierto. Opustíme Čile a vstúpime do Argentíny. Prespíme v kempe neďaleko Lagúny Del Desierto. Možnosť nechať odniesť batožinu z prístavu až na argentínsku hranicu, čo je cca 17km.

Trasa z prístavu Candelario Mancilla do kempu pri Laguna Del Desierto

7. DEŇ

Dobrodružstvo pokračuje okolo lagúny Desierto k jej južnému bodu. Príjemná 12 km prechádzka hore-dole s neveľkým prevýšením a pár strmšími úsekmi, no celá v lese s krásnymi výhľadmi do okolia na hory a lagúnu. Trasa nám aj s prestávkami zaberie približne 5 hodín a po jej zdolaní nás čaká už len autobus do mesta El Chaltén v Argentíne.

Trasa zo severného bodu lagúny Desierto k južnému bodu

8. DEŇ

Čerešnika celého výletu je konečne tu. Slávny Huemul Circuit, moja srdcová záležitosť. Náročnejšia túra, ktorá sa nám odmení výhľadmi na obrovské ľadovce, Patagónske ľadovcové pole, ľadovcovú lagúnu a zasnežené Andy. Tu sa budete cítiť ako v Grónsku, či v Arktíde.

Po raňajkách nakúpime potraviny na 4 dni, zbalíme batohy, požičiame potrebné vybavenie a vyrazíme smerom k NP Los Glaciares.

Čaká nás 16 kilometrov nie ťažkým terénom, jedinou komplikáciou sú široké potoky, ktoré bude treba prebrodiť.

Večer rozložíme stany, posilníme sa nejakým rumom a pripravíme večeru. Zajtrajšok bude veľmi náročný.

Trasa z El Chaltén ku kempu Toro

9. DEŇ

Po raňajkách nás čaká polhodinová prechádzka ku kaňonu rieky Túnel, ktorý treba pomocou lana a sedáku preručkovať. Iná cesta nie je. Nebojte, určite to zvládneme. Nasleduje dlhý, náročný výstup po kamenistej moréne s prevýšením okolo 850 metrov až do sedla Viento Pass. Ale tie výhľady. Na dosah máme dva obrovské ľadovce – Glacier Rio Túnel Inferior a Superior. Sú tak blízko, že sa po nich môžeme prejsť.

Zo sedla Viento nás okrem vetra čaká výhľad, aký ste nikdy nezažili – Južné Patagónske Ľadovcové Pole s rozlohou 13 tisíc km2. Najväčšia súvislá zaľadnená oblasť mimo Antarktídy a ľadovec Viedma ústiaci do lagúny, pri ktorej ďalší deň prespíme.

Dnes prespíme v kempe Paso Viento a bude to celkom iste prvý krát, čo budete spať v krajine nikoho 🙂 Hranice medzi Čile a Argentínou tu nie sú vytýčené.

Trasa z kempu Toro do kempu Paso Viento

10. DEŇ

Dnes to bude opäť dlhých 16 kilometrov cez Huemul Pass k lagúne Témpanos. Pozvolné stúpanie, kedy budeme mať 80 km dlhý ľadovec Viedma neustále pod sebou. Prehupneme sa cez sedlo Huemul, po ktorom nasleduje strmé klesanie k lagúne.

Garantujem jedno z najkrajších miest, na akom ste kedy spali. Obrovské kusy ľadu pokojne plávajúce na hladine, v pozadí ústie ľadovca Viedma a vysoké hory za ním. Voda je ľadová, no tri dni bez sprchy nás donútia ku kúpačke. Doprajeme si večeru, prípadne nejaký dobrý rum s kúskami ľadu starého milíony rokov 🙂

Trasa z kempu Paso Viento do kempu pri lagúne Témpanos

11. DEŇ

Za pekného počasia zažijete ten najkrajší východ slnka. Posledný deň bude dlhý, ale pohodový. Čaká nás 22 kilometrov do mesta. Opäť sa budeme musieť naviazať na oceľové láno a prerúčkovať ponad rieku Túnel. V El Chaltén sú skvelé reštaurácie, tak si zaslúžime poriadny argentínsky steak.

Trasa z kempu pri lagúne Témpanos do prísavu Bahia Túnel

12. DEŇ

Ďeň plný turistiky naprieč panenskou prírodou NP Los Glacieres s výhľadom na Fitz Roy a Cerro Torre. . Spolu 32 kilometrov, ale nenáročným terénom s výhľadmi na ikonické hory Patagónie. Ak sa niekto necíti, môže si vybrať len Fitz Roy, alebo Cerro Torre, prípadne sa prejsť na vyhliadku 2km od mesta, alebo relaxovať a nakupovať suveníry 🙂

Alternatívy dňa

Celá trasa 32kmEl Chaltén – Lagúna Los Tres – Lagúna Cerro Torre – El Chaltén

Lagúna De Los Tres 24kmEl Chaltén – Los Tres – El Chaltén

Lagúna Cerro Torre 19kmEl Chaltén – Lagúna Cerro Torre – El Chaltén

13. deň

Ranný presun autobusom do mesta El Calafate a ďalej autobusom k magickému ľadovcu Perito Moreno. Tento ľadovec predstavuje tretiu najväčšiu zásobáreň pitnej vody na svete a jeho veľkosť je až 250km2. Výška ľadovcovej steny, na ktorú sa budete dívať je 74 metrov a ostatných 100 metrov je ukratých pod hladinou jazera Argentino. Od roku 1981 je ľadovec na zozname UNESCO. Jedinečný zážitok, kedy uvidíte obrovské kusy ľadovca odlamovať sa a padať do jazera. Ľadovec si taktiež vychutnáme z výletnej lode počas hodinovej plavby – cena je 40 USD – platí sa extra, ak budete mať záujem.

Podvečer príchod do El Calafate a prespanie v miestnom hostely/penzióne.

14. DEŇ

Po raňajkách presun autobusom do mesta Puerto Natales. Opúšťame Argentínu a vraciame sa späť do Čile.

Puerto Natales

15. DEŇ

Skorý ranný odchod autobusom do NP Torres Del Paine. Dnes náš čaká výstup k legenádrnym vežiam Torres. Jedná sa o 20 km túru. V prípade, že ostane čas, pozrieme sa aj na nenáročnú výhliadku na Los Cuernos s tým najznámejším výhľadom na Torres del Paine. Podvečer sa vrátime do Puerto Natales, kde prespíme.

Trasa z kempu Central – Laguna Torres – kemp Central

16. DEŇ

Ranný presun z Puerto Natales do Punta Arenas. Tu sa oficiálne zájazd končí, ale odporúčam ostať, spoznať mesto, kde zanechal významnú stopu Martin Kukučín. Z mesta sa organizujú výlety za tučniakmi, či veľrybami. Rád vám pomôžem s organizáciu týchto výletov. Odlet z Punta Arenas si neplánujte na tento deň. Ideálne ostať ešte deň navyše.

Určite pozri aj príbehy na mojom INSTAGRAM PROFILE – ELMUNDO_TRAVEL_BLOG

Ak vás tento itinerár zaujal, napíšte mi na marcelfronko@gmail.com, alebo zavolajte na

+420 702 004 935. Rád zodpoviem všetky otázky 🙂