8 užitočných rád pred zimnou turistikou
Ak si myslíte, že turistika je dobrý nápad len od jari do jesene, mýlite sa. Hory sú krásne aj v zime, a každý, kto sa niekedy ocitol v tichej a zasneženej horskej krajine, nám určite dá za pravdu. Zimná turistika však kladie úplne iné nároky na opatrnosť, pripravenosť aj bezpečnosť turistov. Hoci hory netreba podceňovať nikdy, v zime je potrebné dávať pozor na každý krok. Prečítajte si naše rady a poriadne sa na zimnú túru pripravte.
Začnite skoro
Každý skúsený turista vie, že na túry je najlepšie vyraziť skoro ráno. Všetci však poznáme ten typ turistov, ktorí o desiatej ešte len raňajkujú a pred dvanástou majú za sebou prvý kilometer. Proti gustu žiadny dišputát, pri kratších trasách a v lete, keď je dlho vidno, na tom až tak nezáleží. V zime je však už okolo piatej podvčer tma a tí, čo vyrazia neskoro, sa za vidna späť nevrátia. A asi netreba zdôrazňovať, že zostup zaľadneným chodníkom nie je po tme žiadna zábava.
Oblečte sa ako cibuľa
V kanadskom Quebecu, kde sú na poriadne zimy zvyknutí, sa hovorí s’habiller comme un oignon, čo znamená obliecť sa ako cibuľa – čiže do vrstiev. Čím viac vrstiev, tým lepšie. Oceníte to z viacerých dôvodov. Nielenže sa bude teplota meniť podľa času dňa, meniť sa bude aj podľa nadmorskej výšky. Zatiaľ čo dole a v závetrí môže byť ešte celkom prijateľne, na vrchole bude vždy chladnejšie. Počas stúpania a náročnejšieho terénu sa určite zahrejete, a zhodiť jednu vrstvu príde v takýchto situáciách naozaj vhod. Ak by ste mali len teplú bundu a pod ňou základnú vrstvu, regulovať počet vrstiev ( a tým aj svoj tepelný komfort) by ste veľmi nemohli.
Kontrolujte počasie
Toto pravdepodobne robí každý, ale keďže počasie sa na horách mení z ničoho nič, pozerajte sa na počasie z dlhodobejšieho hľadiska. Ak predpoveď ukazuje pár slnečných hodín v záplave dní so snehovou fujavicou, veľmi sa na to slnko nespoliehajte. Ak plánujete túru podľa počasia, vyberajte termíny, kedy je pekne dlhší časový úsek, čo svedčí o vyššej stálosti počasia. Nevšímajte si iba teplotu, ale aj iné ukazovatele, ako smer a rýchlosť vetra, snehovú predpoveď či dokonca lavínové riziko.
Naučte sa používať mačky a nesmeky
Určite už každý z nás videl fotografiu turistov v žabkách alebo teniskách pri Popradskom plese alebo na Téryho chate. Je to rovnaký extrém ako keď sa vydáte na zľadovatený alebo zasnežený horský chodník bez mačiek alebo nesmekov. Tieto užitočné pomôcky sú pri zimnej turistike mnohokrát povinnosťou, nielen voľbou. Práve nedostatočná a zlá výbava je bohužiaľ veľmi častou príčinou nehôd v horskom prostredí. A ešte jedna vec – predtým, ako sa s mačkami a nesmekmi vyberiete na túru, viackrát si chôdzu v nich precvičte. Nie vždy je to také jednoduché, ako to vyzerá.
Nechoďte sami
Osamelá turistika má svoje čaro, ale chodiť bez spoločnosti do zasnežených hôr sa neodporúča ani tým najskúsenejším. Vyberte sa s partiou, a snažte sa, aby aspoň jeden z vás mal s kopcami, snehom a ľadom dostatočné skúsenosti. Ani najlepšia výbava nemusí pomôcť, ak náhla snehová búrka spôsobí v skupine paniku, ktorá vedie k nesprávnym rozhodnutiam. Predtým, ako sa vyberiete na túru, určite niekomu oznámte, kam sa chystáte, aký je cieľ vašej cesty a kedy a kde predpokladáte návrat. Dobrou praxou je aj upovedomenie horskej služby.
Nezabudnite na poistenie do hôr
Poistenie by malo byť samozrejmosťou, a to nielen v zime, ale vždy, keď si obúvate pohorky a chystáte sa zdolať nejaký ten štít. Nespoliehajte sa na všeobecné zdravotné poistenie alebo klasické cestovné poistenie. Ak sa chystáte užívať si zimnú krásu slovenských hôr, budete potrebovať poistenie na hory.
Od roku 2006 je každá osoba povinná zaplatiť horskej službe náklady spojené so zásahom alebo pátraním, ktoré sa jej týkajú. A hoci sa hovorí, že nešťastie nechodí po horách, mnoho ľudí sa už presvedčilo o opaku. Preto neriskujte a poistenie do hôr si určite vybavte. Územná platnosť poistenia na hory sa vzťahuje na všetky oblasti, kde zasahuje horská služba – teda Malá a Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy a Slovenský raj.
Investujte do kvalitnej výbavy
Samozrejme, nie každý, kto sa chce kochať prírodnými krásami, potrebuje mať výbavu za stovky alebo tisíce eur. Hory sú našťastie ešte stále pre každého. Ale po pár zimných túrach s lacnejším oblečením alebo výbavou pochopíte, že investovať do kvalitných vecí sa oplatí – a to sa týka obuvi, oblečenia, palíc, mačiek, batohov, ale aj doplnkov ako sú termosky alebo švajčiarske vreckové nože. Nie je nič horšie, ako keď vás v núdzi sklame nejaká časť výbavy.
Nepreceňujte sa
Toto pravidlo uvádzame na konci, ale v podstate patrí na úplný začiatok. Aj najlepší svetoví horolezci priznávajú rešpekt pred horami. Tých živých delí od tých, ktorí zahynuli na svahoch alebo stenách hôr, práve rešpekt a nepreceňovanie vlastných síl. Je dôležité poznať svoje hranice a vedieť sa otočiť, pokiaľ situácia začína vyzerať nebezpečne. Ako sa hovorí, dosiahnuť vrchol je možnosť, vrátiť sa je povinnosť.