Posielajte suveníry rýchlo a jednoducho
Počas mojich ciest neustále natrafím na niečo pekné a originálne, čo by som si rád priniesol domov, prípadne tým potešil svojich najbližších. V Peru to boli krásne kusy oblečenia z vlny peruánskej alpaky. (Všetci ochrancovia prírody môžu ostať pokojní, pretože alpaky počas strihania ich jemnučkej vlny nijak netrpia).
V Barme to zas boli nádherné sošky, dáždniky a iné ručne vyrábané výrobky z prírodných materiálov, za ktoré by si ľudia v Európe pýtali niekoľkokrát viac ako tam, pretože sa jedná o výrobu časovo náročnú a pracnú.
V USA sa zas oplatí nakupovať oblečenie, ktoré je tam o dosť lacnejšie než u nás a takisto kvalita je tam ďaleko vyššia. O tom som sa už niekoľkokrát presvedčil. Na Aljaške som vo výpredaji nakúpil tričká, rifle, topánky za zlomok ceny, za ktorú sa predávajú na Slovensku. Podobné je to aj s elektronikou, alebo hodinkami.
A čo také potraviny? Napríklad quinoa, ktorá je na Slovensku prezentovaná ako novodobá „super potravina“. Táto obilnina pochádza z Južnej Ameriky, kde sa pestuje až do výšky 4 000 m.n.m už celé stáročia. Pre andské civilizácie bola po zemiakoch druhou najdôležitejšou plodinou. Nejedná sa teda o žiadnu novinku, len v našich končinách je to teraz veľký hit. V nemenovanom supermarkete stojí 250 gramov „bio“ quinoa takmer 4 eurá. V peruánskom meste Huaráz som za rovnaké peniaze kúpil 4 kilá. Celkom rozdiel, nemyslíte?
Ďalším produktom, ktorý si veľmi rád priveziem domov je káva. Z Vietnamu, Kolumbie, alebo Guatemaly. Káva priamo z kávových plantáží, ktorá chutí úplne inak ako tá, ktorú bežne dostanete v našich obchodoch. V kolumbijskej oblasti „Zona Cafetera“ som takto nakúpil 6 vrecká a kúpil by som ďaleko viac, ak by so mal v batohu viac miesta.
A teraz si predstavte, čo všetko by ste nakúpili počas trojmesačnej cesty, ktorú som nedávno absolvoval. Ja som nekupoval nič, pretože som na to jednoducho nemal miesto. Menší nákup som spravil až v posledný deň pred odletom. Ak ste nákupný maniak resp. maniačka máte asi len dve možnosti. Buď si kúpite ďalšiu batožinu a budete chodiť ako vianočný stromček, alebo budete svoje úlovky postupne posielať domov.
Na trhu pôsobí nekonečné množstvo prepravných firiem a zorientovať sa medzi ich cenovými ponukami je takmer nemožné. Na našom trhu som objavil spoločnosť balíkdozahraničia, ktorá ponúka prepravu v rámci všetkých krajín sveta s overenými prepravcami ( TNT, GLS, UPS, DHL ) za cenovo zvýhodnených podmienok. Samozrejme tak môžete posielať balíky zo Slovenska do celého sveta.
Ak vyrážate na dlhšiu cestu, môžete si takto posielať napríklad oblečenie podľa toho, ako ho budete potrebovať. Ja som so sebou ťahal všetko, od páperovej bundy až po plavky, ktoré som využil dvakrát. Každý deň som mal na chrbte 14 kilo plus jedlo podľa potreby. Nie je to veľa, zbalil som sa skutočne ekonomicky.