Arctic Circle Trail, Grónsko
Grónsko nikdy nepatrilo medzi moje „must visit“ destinácie, ale cestovateľský život je nevyspytateľný, a tak ma zavialo aj na najväčší ostrov sveta.
Krajina ľadu
Geograficky patrí Severnej Amerike, ale politicky, ekonomicky a historicky Európe. Táto ľadová krajina s rozlohou viac ako 2 milióny km² je riedko osídlená, s populáciou približne 57 000 obyvateľov, z ktorých väčšina žije na západnom pobreží v malých rybárskych osadách či mestečkách ako Nuuk, hlavné mesto, a Ilulissat, známe svojím ľadovcovým fjordom.
Grónsko je autonómnym územím Dánskeho kráľovstva so širokou mierou samosprávy, vrátane vlastného parlamentu a právomoci v oblastiach ako zdravotníctvo či vzdelávanie. Dánsko naďalej spravuje obranu, zahraničnú politiku a niektoré ekonomické záležitosti. V rámci tejto autonómie sa Grónsko snaží rozvíjať udržateľný turizmus a získať väčšiu nezávislosť cez príjmy z cestovného ruchu a z prírodných zdrojov.
Pod ľadom sa nachádza poklad. Od ropy a zemného plynu, až po drahé kovy vrátane zlata. Tým najväčším pokladom je zamrznutá voda. Ak by sa celý grónsky ľadovec roztopil, hladina oceánov by vzrástla o 7 metrov. Možno aj preto Donald Trump zaslal Dánsku žiadosť o odkup ostrova. Dánsko to samozrejme jednoznačne odmietlo.
Letenky
Nikdy v živote som nekúpil tak drahú letenku. Spiatočný let z Kodane do Kangerlussuaq cez spoločnosť Air Greenland stojí 1000 eur. K tomu si treba prirátať let do Kodane a tiež jednosmerný let v rámci Grónska. Dokopy počítaj s minimálne 1200 eur. Cena však môže byť ešte vyššia. Letisko v Kangerlussuaq je bývalá americká základňa a vstupná brána do Grónska. Odtiaľto potom malé vrtuľové lietadlá lietajú do ďalších grónskych miest. Podľa najnovších informácii sa toto medzinárodné letisko čoskoro uzavrie a medzinárodné lety budú presmerované do hlavného mesta Nuuk.
Praktické rady na úvod
Odporúčam po prílete do Kangerlussuaq odletieť hneď do Sisimiut a túru začať od západu na východ. Nám sa stalo, že let zo Sisimiut do Kangerlussuaq meškal tri hodiny a my sme nestihli odlet do Kodane. Domov sme tak prileteli o dva dni neskôr. Ďalším dôvodom je, že budeš mať vyššiu šancu bezplatne požičať kajak, ktorým prepádluješ cez 25km jazero. Po priemerne 20 kilometroch denne s ťažkým batohom je to príjemná zmena. Ak ti fúka do chrbta. Inak sa na to veľmi rýchlo vykašleš. Taktiež odporúčam zapožičať satelitný telefón. Cena prenájmu je cca. 100 eur. Výhodou smeru východ – západ je zas čoraz krajšia scenéria.
Čo zbaliť
Úplne všetko. Na trase nie je okrem útulní a vody nič. Budeš potrebovať oblečenie, potraviny na 8 dní, kempingové vybavenie, kvalitné boty a tiež spomínaný satelitný telefón. Môj batoh mal vrátane jedla váhu 20 kilogramov, čo nie je úplne málo. Nejaké jedlo, ale dosť drahé, sa dá dokúpiť aj v Kangerlussuaq, respektíve v Sisimiut. Taktiež treba v Grónsku dokúpiť plynovú bombu. Tú kúpiš buď v supermarkete pri letisku, alebo priamo na letisku v obchode so suvenírmi.
Na čo sa pripraviť
Počasie v Grónsku je nevyspytateľné. Snehové búrky môžu prekvapiť aj v lete. Taktiež sa priprav na nekonečné bažiny. Grónsku pôdu tvorí permafrost – trvale zamrznutá pôda. Voda tak nemá kam vsiaknuť a drží sa na povrchu. Brodenie v močariskách je vyčerpávajúce, pomalé a aj psychicky náročné. Proste máte niekedy chuť sa na to vykašlať. Chýba aj motivácia v podobe čapovaného piva.
Ďalším špecifikom sú komáre. Tie sú v lete úplne všade a sú strašne otravné. Preto sme išli až začiatkom septembra, kedy bolo chladnejšie. Aj tak boli chvíle, kedy sme museli nasadiť moskytiéru. Zo skúseností ostatných, sú práve komáre to najhoršie, čo ťa na trase stretne.
Kvôli zlému počasiu rátaj aspoň s jednodennou rezervou. A vzhľadom k tomu zbaľ aj dostatok jedla. Z mojej skúsenosti určite na chatách nájdeš „trail magic“. Jedná sa o rôzne dehydrované jedlo, cukríky, čokoláda, instantné polievky atď.
Aj túto sezónnu bol v okolí Artic Circle Trail videný ľadový medveď. V prípade spozorovanie tohto predátora sa odporúča volať vrtuľník. V prípade, že máš satelitný telefón. Občas sa dá v obchode kúpiť svetlica, ktorá by mala medveďa vystrašiť. My sme našťastie túto skúsenosť nemali. Zaručene stretneš soby, polárne zajace, polárne líšky a možno natrafíš aj na pyžmoňa.
Začiatkom septrembra bola po západe a pred východom slnka dosť veľká zima. Odporúčam spacák s komfortom aspoň do -2. V mesiacoch júl a august je určite teplejšie, ale rozhodne by som neexperimentoval s letným spacákom. Samozrejmosťou sú kvalitné vyššia topánky a tiež návleky.
Príprava
Tu je plánovanie relatívne jednoduché. Kúpiš letenku, zbalíš výbavu a ideš. Krátke video čo som mal zbalené ja nájdeš tu. Ak chceš zvládnuť tento trail, tak si ale priprav dobrú kondičku. Nevravím, že musíš behať maratóny. Denne prejdeš 20 až 25 km v ťažkom teréne a s ťažkým batohom. Do toho musíš rátať aj s nepriaznivým počasím, takže nejaký fyzický tréning by to chcelo. Priprav sa na to, že celý týždeň budeš bez signálu a internetu. Ja som si to užíval, ale pre niekoho to môže byť náročné.
Do Grónska nepotrebueješ vízum, stačí ti platný pas. Potrebuješ ale roaming, ten však využiješ iba v meste a tam sa bez problémov dostaneš aj k wifi. Ceny sú tu oproti našim dosť vysoké. Hlavne alkohol je veľmi drahý, ale aj jedlo v reštaurácii je tak dvojnásobne drahšie než u nás.
Stojí Grónsko za tie peniaze a čas?
Určite áno! Tento exotický ostrov určite stojí za návštevu. Nedotknutá, veľkolepá príroda v tej najdrsnejšej a najprirodzenejšej podobe. Len málo kde na svete zažiješ taký pokoj a ticho ako tu.