Cestovať sa dá aj bez jazyka. Ale načo si to komplikovať?
Ak sa nechystáte práve precestovať dedinky v Južnej Amerike, tak angličtina je univerzálny jazyk, ktorý vám pomôže nielen na medzinárodnom kongrese v Žiline, ale aj na stanici v japonskom metre. Jasné, mnoho cestovateľov vám potvrdí, že sa dá cestovať aj bez znalosti jazyka, veď rukami sa dohovoríte. Ale čo potom, keď sa vaše ruky zapáčia žralokovi pri surfovaní na austrálskych vlnách? Vtedy sa vám ten jazyk predsalen zíde. Ako sa môžete najlepšie zlepšiť?
Lepte si nálepky
Záleží to od vašej úrovne, ale začiatočníci určite ocenia tento trik – lepte si papieriky so slovíčkom v cudzom jazyku na predmet, ktorý znázorňujú. Jasné, abstraktné výrazy ako kongresové služby či odstredivá sila asi ťažko nalepíte, ale základnú slovnú zásobu – stolička, stôl, uterák, šporák, skriňa a podobne – si týmto spôsobom veľmi ľahko upgradnete.
Nebojte sa rozprávať
Nájsť niekoho, s kým sa môžete porozprávať v cudzom jazyku, nie je problém. Pre mnohých je však problém rozprávať cudzím jazykom, lebo sa boja, že robia chyby. Noačo! Dôležité je, aby ste sa nebáli rozprávať a pilovali výslovnosť, plynulosť a slovná zásoba sa vám bude rozširovať tiež. Môžete začať tým, že prehovoríte kolegov, aby ste sa prihlásili na kurz angličtiny pre firmy, skúsiť môžete aj službu, ktorá vás cez Skype spojí s neznámym človekom, ktorý je ochotný sa s vami rozprávať po anglicky/iným jazykom alebo cvičte jazyk s vaším kamarátom neformálnymi rozhovormi.
Čítajte knihy, pozerajte filmy, hrávajte hry
Čím viac prídete do kontaktu s cudzím jazykom, tým lepšie. Nezáleží na tom, že dokonale nerozumiete každému slovu, dôležité je nový jazyk nasať do seba. A je jedno, či si začnete čítať detské knihy v španielčine, pozerať filmy s talianskymi titulkami alebo budete hrávať počítačové hry v nemčine. V každom prípade sa na to na vás bude lepiť, lepiť a lepiť a budete sa lepšiť, lepšiť a lepšiť.
Nastavte si telefón do iného jazyka
Drobnosť? Možno. Funguje? Rozhodne. Váš mozog je nastavený tak, že si podľa ikoniek pamätá, čo je „nastavenie“, čo je „fotogaléria“, a keď si menu v mobile prepnete do cudzieho jazyka, v ktorom ste tieto slová nikdy nevideli, aj tak budete vedieť čo-ktoré slovo znamená.
Existujú ešte desiatky ďalších spôsobov (aplikácie, audioknihy či zahraničné štúdijné pobyty), ale tieto spôsoby sú efektívne, lacné a overené. Skúsite to?