Internship v USA 2. časť
Môj Internship som strávil v Hawks Cay Resort na malom ostrove Duck Key uprostred oblasti Florida Keys na Floride. Začiatky neboli jednoduché, pretože som tu prišiel sám a nepoznal som vôbec nikoho a ani jazyk nebol na takej úrovni ako som si myslel. Prvé týždne neboli jednoduché ani v práci. Pracoval som len od štvrtej poobede do jedenástej v hotelovej reštaurácií ako food runner, ale úplne mi to stačilo. Pamätám si, že prvé dni som mal toho plné zuby a rozmýšľal o tom, že to tu skoro zabalím. Okrem tej práce a nemeckého manažéra, ktorý ma poriadne vytáčal to bolo ale celé v poriadku. Po príchode ma HR manažérka ubytovala v jednom z hotelových domov. Býval som s dvoma Peruáncami a Američanom a každým dňom to bolo lepšie a lepšie. V areáli sme mali bazén, fitko, kayaking, šnorchlovanie, tenisové kurty a počasie tu bolo po celý rok ideálne. Po práci bolo vždy čo robiť.
V práci som začínal ako food runner. Každý internista začína ako buser resp. foodrunner a je len na Vás ako dlho potrvá kým sa dostanete na super platenú prácu čašníka, alebo sa stanete supervisor. Keď ste šikovný je možné, že Vás na manažérsku pozíciu oslovia a je na Vás či túto výzvu prijmete alebo nie. Prvé 4 mesiace som pracoval ráno a večer ako foodrunner a po dvoch mesiacoch to bola poriadna nuda. A tak som začal otravovať manažéra aby ma posunul na čašníka, lebo som vedel že zarábajú dvakrát toľko a v práci sú o polovicu menej ako ja. Po 4 mesiacoch som teda začal ako čašník a práca bola skutočná pohodička. Pracoval som o 10:30 do 18:00 a denne sa dalo zarobiť aj 300 – 400 USD. Priemerne to však bolo okolo 200 dolárov, čo vôbec nebolo zlé. Všetko záleží od sezónny, ale aj keď bola off season dalo sa slušne zarobiť na banketoch. V busy časoch ako napríklad na Vianoce, veľkú noc, letné prázdniny je treba naozaj zamakať, ale aspoň sa tam nenúdite. Na konci dňa si len vytlačíte report a vidíte koľko ste zarobili. V slabších mesiacoch ako je január, september, október pracujete na banquetoch, alebo sa rozhodnete dovolenkovať. Pokiaľ je off season kľudne môžete ísť niekam aj na mesiac. Ja som mal šťastie, že v hoteli v ktorom som bol sme boli rodina. Nikto sa tam nehral na niečo viac. Keď bolo treba, všetci manažéri zbierali poháre, alebo roznášali jedlo.
Na Floride som mal veľa možností cestovať. Na 4 dni sme s kamošmi išli na Bahamy a stálo nás to 250 USD, neuveriteľné. Okrem toho ma prišli pozrieť kamaráti zo Slovenska a za dva týždne sme precestovali východ aj západ Floridy. Každý týždeň sme boli na Miami Beach, alebo v Key West. Keď sa nám nikde nechcelo na ostrove sa dalo čo robiť, len treba chcieť pohnúť zadkom.
Veľkou výhodou je, že spoznávate ľudí z celého sveta. Pracujete s amíkmi, filipínčanmi, kanaďanmi, Austrálčanmi, ale nikto zo strednej resp. východnej Európy. Jedna Slovenka tam bola, ale po troch mesiacoch odišla. Z Európy som tam bol len ja a holka z Anglicka plus pár rumunov, ale tí žili vo svojej komunite. V decembri tam na tri mesiace prišli Peruánci a to bola jedna veľká párty. Každý večer sa niečo konalo. Raz do mesiaca sa v meste Islamorada konala tzv. Full Moon Party. Išlo o párty na pláži s hudbou, ohnivou show, diskotékou, tancom a obrovským množstvom ľudí. Za tento rok získate mnoho kontaktov. Ani neviete kedy sa Vám hodia.
Ďalšou skvelou vec je, že stravu som mal priamo v hoteli. Mali sme niečo ako kantínu. Jedlo tam bolo OK ale často sa opakovalo. Po raňajkách sme si však mohli zobrať čo sme chceli, nikto nám do toho nehovoril. Môj najlepší kamarát bol kuchár, takže s jedlom naozaj nebol žiadny problém. O ubytovanie sa tiež postará zamestnávateľ.
Za tento rok som neprišiel ani na jedno negatívum. Môžete len získať. Zlepšíte si angličtinu, získate nových známych a nový pohľad na život. Mne osobne sa odtiaľ nechcelo. Bohužiaľ víza skončili a ja som sa musel vrátiť domov.
Dúfam, že tento článok Vám pomohol ak sa práve rozhodujete či ísť alebo neisť na Internship do USA. Ak budete mať otázky stačí ich pridať do komentov. Určite na ne zodpoviem.