Letuška pre Emirates. Práca snov či tvrdá drina?
V 26. rokoch opustila Slovensko a odišla na malebný ostrov Roatán v Karibskom mori patriaci Hondurasu. Po dvoch rokoch strávených na developerskom projekte a užívania si ostrovného života sa kvôli kamarátkinej svadbe vrátila na Slovensko. Ďalším cieľom bola Kanada no všetko zmenil úspešný pohovor pre Emirates Airlines. Práca ako letuška, život v Dubaji a neustále lietanie po svete. O tom je dnešný rozhovor s Evkou.
Prečo práve letuška?
Bola to jedinečná príležitosť, ako precestovať svet a dobre si zarobiť. V podstate som ani nečakala, že by som tú prácu dostala, no keď sa tak stalo, neváhala som a šla som do toho.
Bolo náročné prejsť pohovorom?
Určite. Náročnejší a zdĺhavejší pohovor som nezažila pred tým ani potom. Musela som prejsť psychotestom, jazykovou skúškou, niekoľkými výberovými kolami zameranými na prácu v tíme a prístup k zákazníkom. Po celom dni nás vybrali tak cca. dvadsať a museli sme v nasledujúcich dňoch prejsť ešte “one to one! pohovorom. O dva týždne mi prišiel akceptačný e-mail.
Presťahovala si sa do Dubaja. Aké boli začiatky v tomto bohatom meste?
Nie úplne jednoduché. Moja prvá spolubývajúca bola nepríjemná Kórejka s nulovým zmyslom pre poriadok. Prvé dva mesiace ma čakal výcvik, ktorý bol síce náročný, ale stretli sme sa tam perfektná partia, takže sme si užili aj kopec zábavy. Mali sme kvantá skrípt a informácií, ktoré sme sa museli naučiť a posledné týždne aj praktický výcvik, kde sme trénovali evakuácie na suchu a v bazéne, reálne hasenie požiarov, prvú pomoc a základné formy spacifikovania potenciálne agresívnych cestujúcich. To už sme boli zohraný tím a trávili spoločne čas aj mimo Emirates College. Mala som vtedy už 29, no bolo to ako keby som sa znova vrátila do školy.
Ako vyzerala tvoja pracovná rutina?
Najdôležitejšie bolo vždy načasovať si oddych, respektíve spánok, hlavne pokiaľ ma čakal dlhý let, a tých bola väčšina. Takže, či bola noc alebo deň, vždy som sa snažila pred letom trochu prespať a samozrejme sa aj zbaliť na danú destináciu.
Trvalo mi cca. 30 minút, kým som si spravila make up a obliekla sa a ďalších cca. 20, kým ma shuttle doviezol na centrálu. Tá je s letiskom spojená podzemnými tunelmi, takže posádku dovezie shuttle rovno k lietadlu. Na centrále som prešla cez automatický e-gate namiesto pasovej kontroly, uložila kufor na automatický pás, zobrala si v Coste kávu a šla na spoločný meeting s posádkou a pilotmi, ktorý sme museli absolvovať pred každým letom. Tam sme sa zoznámili s profilom cestujúcich, formou servisu na danom lete, s letovými informáciami a s colnými pravidlami v destinácii.
Po príchode na palubu sme na základe pridelených pozícií skontrolovali všetky bezpečnostné prvky a dostupné vybavenie na prvú pomoc a prípadnú evakuáciu. Privítali a následne počas letu obslúžili cestujúcich. No a po príchode do destinácie nás autobus odviezol do hotela, kde sme dostali diéty a každý vlastnú izbu a mali sme väčšinou 20 hodín, kým sme museli byť opätovne nastúpení v lobby, pripravený na let späť do Dubaja.
Tvoj obľúbený let a prečo?
Dubaj – Bankgok – Brisbane – Auckland a späť. Bol to multisektor, takže sme sa hneď nevracali do Dubaja, ale leteli do ďalšej destinácie. V Bangkoku som strávila aj tri hodiny na masážach, do Brisbane som si balila vždy korčule a jazdila po South Banku a rovnako aj v Aucklande, prípadne som si trajektom spravila výlet na blízke novozélandské ostrovčeky. Bolo tam nádherne a pasažieri boli nenároční a viac menej počas letu spali, takže sme sa príliš nenarobili.
Tiež mám krásne spomienky na Rio de Janeiro, kde sme sa stretli super posádka, strávili tam dva dni, vyskúšali handgliding a spravili si rozsiahlu tour mesta.
Rio de Janeiro Veľký Čínsky múr
Boli lety, ktorým si sa snažila vyhnúť?
Určite všetky lety na otočku. Tam nebola šanca užiť si destináciu a keď sa pozriete, kam môžete do cca. 4 hodín z Dubaja doletieť, sú to všetko buď arabské krajiny, alebo napríklad India, Bangladéš, Pakistan a podobne, takže aj profil cestujúcich bol veľmi náročný. Väčšina z nich nás po celý let sledovala desivým pohľadom, mali len veľmi malé hygienické návyky a skutočne chceli všetci všetko, keďže to bolo zadarmo a my sme sa narobili niekoľko násobne viac ako pri 17h priamom lete na Nový Zéland. Arabi boli tiež veľmi nároční, mali tendenciu sa furt na niečo sťažovať, večne prišli na palubu s 10 taškami duty free, ktoré sme nemali kam dávať a ideálne vždy ako 20 členná rodina chceli sedieť pokope.
Byť letuška je pre mnohé dievčatá práca snov. Skutočne to je život, aký poznáme z Instagramu?
Viac menej áno. Životný štýl je tam na vysokej úrovni. Dostanete krásne bývanie s bazénom a posilňovňou priamo v budove, slušne zarábate, v každej destinácii dostanete diéty a spíte v 4 hviezdičkových hoteloch. Máte možnosť cestovať za relatívne lacno aj počas dní off a k dispozícii máte rôzne iné benefity. Druhá strana mince je to, ako životný štýl letušky vplýva na zdravie. Ja sama som mala po dvoch rokoch problémy s trávením a trpela chronickou únavou. Nemala som žiadny režim, moje telo už nevedelo, či je noc, deň, v akom sme časovom pásme, či je čas na obed alebo čas ísť do postele.
Spánok som musela plánovať, jedla som, keď som bola hore, takže aj počas noci a chcela som si aj užívať destinácie, takže aj keď som bola unavená, strávila som celý layover na nohách, pár hodín prespala a letela späť do Dubaja. Tam som potom všetko dospávala, rekord mám 18 hodín vkuse.
Si pekná žena, navyše blondína? Ako ťa vnímali miestni Arabi a tvoj názor na nich.
Celý Dubaj je plný pekných Európaniek, ktoré sa snažia miestni Arabi zbaliť. Je to iná mentalita, ktorá mi nikdy nesedela a iný svet, v ktorom som sa nikdy necítila ako doma. Vždy som to brala len ako skúsenosť a s miestnymi chlapmi som sa nestretávala.
Koľko si vie letuška pre jednu z najlepších leteckých spoločností zarobiť?
Mzda má dve zložky (fixnú a potom variabilnú za nalietané hodiny) a závisí aj od toho, v akej triede, na akej pozícii a koľko rokov pre spoločnosť človek pracuje. Ja som pracovala v Emirates len dva roky v economy triede. Nalietaných hodín som mávala mesačne od 70 do cca. 100 a myslím, že najviac som mala 3000 eur.
Čo ti dva roky v Dubaji dali a zobrali?
Dali mi krásne cestovateľské zážitky, nových priateľov a jedinečnú skúsenosť. Na druhej strane sa mi tie dva roky negatívne podpísali na zdraví.
Navštívila si mnoho krajín. Ktorá je tvoja neobľúbenejšia a prečo.
Učarovalo mi množstvo destinácií, najviac tie s krásnou prírodou, no moja najobľúbenejšia je pravdepodobne Nórsko. Má neskutočne nádhernú prírodu, všade je čisto, je tam povolený a bezpečný wild camping a na väčšine trekoch stretnete len pár ľudí. Je to miesto, kam by som sa mohla vracať každý rok.
Cestovateľský sen?
Kanada, prípadne Patagónia, hlavne miesta s divokou prírodou, kde sa nepredierate cez davy turistov.