Malta na tri dni, oplatí sa?
Moje posledné dva roky boli ako cez kopirák. Najskôr tri týždne Patagónia a potom rodinná dovolenka na Tenerife. Zatúžil som po novej krajine a Malta bola pre mňa jasná voľba. Už cez Vianoce sme o nej premýšľali a keď Ryanair otvoril novú linku z Bratislavy, tak nebolo o čom.
Letenky som kúpil ešte v januári za 54 eur na osobu. Za spiatočný lístok vlakom do Prahy dám viac. Odleteli sme z Bratislavy niečo málo pred ôsmou hodinou večer. Čím som starší, tak skoré ranné lety sú pre mňa čoraz väčšie utrpenie. Pred odletom sme zašli do jednej z najlepších pizzerii v Európe – U Taliana. Odporúčam.
Kam letíme sa Evka dozvedela až na letisku. Výlet bol jej narodeninový darček. Počasie na Slovensku bolo tragicky zlé a Malta hlásila polojasno s teplotami do 20 stupňov. Na bratislavskom letisku sa namažem všetkými možnými krémami v duty free. Neomladol som, ale začali ma štípať oči. Možno z tých drahých krémov.
Doprava po ostrove
Po dvojhodinovom lete pristávame v hlavnom meste Valletta. Máme len príručnú batožinu, a tak už o pár minút rezervujem taxi na hotel. Taxíky mi prídu celkom lacné a Malta je maličký ostrov. Za 20 minútovú jazdy platíme 11 eur. Funguje tu Uber aj Bolt, takže stačí porovnať ceny. Uber mi prišiel lacnejší. Jazda autobusom stojí 2,5 eur, prípadne sa dá kúpiť autobusová karta s 12 jazdami za 20 eur. Ak Uber nemáte, tak na letisku sú všade možne plagáty s 80% zľavou na prvú jazdu. Ak ste štyria tak vás taxík vyjde lacnejšie ako verejná doprava. My sme chceli stihnúť čo najviac, takže sme využívali len taxíky. Za 3 dni nás stali do 80 eur. Treťou variantou je požičanie auta. Ale pozor! Jazdí sa tu vľavo a Malta má príšerné zápchy. Malta patrí do TOP10 na svete, čo sa týka áut na obyvateľa.
Ubytovanie
Ubytovali sme sa v hoteli Argento v časti San Giljan. Ide o 4 hviezdičkový hotel s dobrými bufetovými raňajkami a bazénom na streche. Treba povedať, že hotel má najlepšie roky za sebou a zišla by sa mu renovácie izieb. San Giljan je párty časť mesta. Stačia špunty do uší a aj dôchodcovia ako my, ktorí idú spať o deviatej sa v pohode vyspia. Cena za hotel bola cca. 300 eur, no vďaka bodom na Revolut karte som ho mal za 200 eur. Personál, raňajky aj poloha hotela sú super. Nemám žiadnu dohodu s Revolut, ale túto kartu odporúčam všetkým cestovateľom aj necestovateľom. Pre viac info mi napíš.

Ráno sa prebúdzame do krásneho počasia, v izbe žiadny plač dieťaťa, žiadny ranný zhon s raňajkami atď. Dcérka Lucka ostala so svokrou a my máme tri dni len a len pre seba. Plán boli raňajky a späť do postele k telke. Milá recepčná nám však na mape ukázala krásne miesta a naša predstava o leňošení sa rozpadla.
Čo navštíviť?
Berieme taxi do mestečka Marsaxlokk, ktoré je známe svojimi nedeľnými trhmi plnými čerstvých rýb, ovocia, zeleniny a suvenírov. Nájdete tu jednu z najkrajších maltských scenérii s rybárskymi loďkami luzzu kotviacimi v prístave.

Pol hodinu pešo od Marsaxlokk sa nachádza skalnatá prírodná zátoka St. Peters pool, ktorá patrí medzi najznámejšie miesta na Malte. Ideálne miesto na kúpanie, opaľovanie, či skákanie do vody z útesu. Ešte cestou k nej leží opustená pláž s komplikovaným názvom II-Hofra z-Zghira. V zátoke sme boli úplne samy.

Taxíkom sa presúvame do časti Kalkara, ktorá tvorí predmestie Vallety. Od tohoto momentu ideme už len pešo, ak nerátam jednu Gondolu medzi časťou Kalkara a Vallettou a trajektom medzi Valletou a časťou Tas Sliema. Za Gondolu platíme 3 eurá a za trajekt myslím tiež tri. Kotvia tu nádherné jachty, doslova paláce na vode. V žiadnom inom prístave som nevidel tak luxusné lode.

Poprosil som ChatGPT vyhľadať miesta, ktoré treba v meste navštíviť. My sme sa len motali historickými uličkami, jedli zmrzku a pizzu a obdivovali skutočne nádherné hlavné mesto Valletta.
Katedrála sv. Jána (St. John’s Co-Cathedral) – Toto je jedno z najdôležitejších historických miest vo Valletta. Katedrála je známa svojím nádherným barokovým interiérom a dielom od Caravaggia, „Dekapitulácia sv. Jána Krstiteľa“.
Palác veľmajstrov (Grandmaster’s Palace) – Tento palác slúžil ako sídlo veľmajstrov Rádu sv. Jána a dnes je otvorený pre verejnosť. Návštevníci môžu obdivovať honosné komnaty a zbierky umenia.
Upper Barracca Gardens – Z týchto záhrad sa naskytá úžasný výhľad na prístav Grand Harbour a okolie Valletty. Je to ideálne miesto na prechádzky alebo oddych. Tu sme boli, záhrady sú veľmi pekné.
National Museum of Archaeology – Toto múzeum ponúka fascinujúci pohľad na históriu Malty, s exponátmi z prehistorických období a neolitických chrámov, ktoré sú staršie ako Egyptské pyramídy.
Fort St. Elmo a National War Museum – Fort St. Elmo ponúka nádherný výhľad na more a prístav, a National War Museum je zamerané na vojenskú históriu Malty, vrátane obdobia Druhej svetovej vojny.
Teatro Manoel – Toto je jedno z najstarších divadiel v Európe, ktoré sa stále používa. Jeho baroková architektúra a bohatá história sú ohromujúce.
Lower Barracca Gardens – Ďalšie záhrady, ktoré ponúkajú krásny výhľad na prístav a sú pokojnejším miestom na prechádzky a oddych.
Casa Rocca Piccola – Historický palác, ktorý stále patrí jednej rodine, a ponúka fascinujúci pohľad na život aristokracie v Malte cez stáročia.
Po 25 000 krokoch konečne prichádzame na hotel. Totálne zničení. Zhodli sme sa že, mesto je skvelé pre rodiny s malými deťmi. Veľmi čisté, na každom rohu moderné detské ihriská a ohľaduplní šoféri, ktorí nám vždy zastali na prechode.
Tiché mesto Mdina
Druhý deň vyrážame do tichého mesta Mdina. Je to historické hlavné mesto Malty a má len 250 obyvateľov. Tiché mesto preto, lebo sú tu zakázané dopravné prostriedky, okrem áut ľudí čo tu žijú. Odporúčam sa tu prejsť, prípadne si dať obed, alebo kávu.

Našou ďalšou zastávkou sú ruiny chrámu Hagar Qim. Má 5 tisíc rokov a je o tisíc rokov starší než pyramídy v Egypte. My na históriou moc nie sme, ale počasie je veterné a oblačné, takže ako alternatíva za pláž a more môže byť. Vstupné stojí 10 eur, môžete si stiahnuť appku, ktorá vám na stanovištiach porozpráva celú históriu, význam a ďalšie informácie o chráme. Pre mňa je to len kopa šutrov. Trošku mi to pripomína stavby v peruánskom Saqsaywaman. Obrovské monolity vážiace tony, ktoré do seba zapadajú tak dokonale, že by medzi ne nevložili čepeľ noža. Tieto na Malta sú menšie, horšie opracované no podstatne staršie.

Hľadanie Blue Grotto
Pešo pokračujeme do dedinky Torri Xutu, kde by sa mala nachádzať jaskyňa Blue Grotto. Vyhliadka na ňu je od autobusovej zastávky tak 500 metrov nad dedinou. Ja som myslel, že je v zátoke pri dedine. Našli sme cestu a po kameňoch a strmých zrázoch zliezli až na koniec zátoky, ale jaskyňu sme samozrejme nenašli.
V dedine sa nachádza veľmi príjemná reštaurácia s dobrými cenami oproti Vallette. Po dlhom premýšľaní sme objednali jedno pivo, ktoré sme nakoniec ani nedopili. Tradičného zajaca sme si na večeru dali až vo Vallette. Gellato na záver dňa nesmelo chýbať. Dnes to mal byť pohodový deň, no nakoniec prichádzame na hotel po tme a v nohách ďalších 24 tisíc krokov. Dnes počasie úplne nevyšlo, no na Malte je čo robiť aj týždeň.

Malta sa oplatí
Na tretí deň odlietame na obed. Máme však dve hodiny času, čo ešte využijeme na posledné kúpanie a prechádzku v okolí hotela. Konečne sme si dali pistáciové canoly. Určite vyskúšajte, nájdete v takmer každej kaviarni.



Aby som to zhrnul. Malta sa určite oplatí. Začiatkom apríla sa kúpať dalo. Voda nebola teplá ako čaj, ale pre mňa bola takmer optimálna. Kúpala sa aj Evka. Keď svietilo slnko tak to bolo na krátke nohavice a tričko, dokonca ma aj spálilo. Ceny trošku vyššie ako u nás, ale nie oveľa. Ľudia veľmi príjemní a ochotní. Ak by sme mali viac času, tak by sme určite zašli aj na ostrov Gozo a Comino. Určite sa tu raz vrátime 😊