Top drinky, ktoré som v zahraničí ochutnal
S pribúdajúcim vekom vytláčam popíjanie zo zoznamu cestovateľských aktivít. Buď nevládzem, alebo som si uvedomil, že zdravie mám len jedno. Na poslednej trojmesačnej ceste v Južnej Amerike sa mi podarilo opiť len raz. Bolo to v hlavnom meste Čile, v Santiagu. Môj čilský kamarát „Vančo“ mi silou mocou nanútil tradičnú pálenku zvanú Pisco.
Majstrovská disciplína zvaná Pisco
Jedná sa o destilát z fermentovanej šťavy hrozna, ktorá je schválená pre jeho výrobu. Vyrába sa od 16. storočia a destiluje sa v medených nádobách len raz. V žiadnom prípade sa neriedi vodou. Výsledný obsah alkoholu je podľa normy 38 – 48 %. Peruánci aj Čiľania sú na tento produkt veľmi hrdí a tak obe strany tvrdia, že Pisco patrí Peru, resp. Čile. Osobne by som dal za pravdu Peruáncom, ale svoj názor som v Čile radšej neprezentoval. Tieto dve krajiny majú medzi sebou veľmi napäté vzťahy už niekoľko desaťročí. Na čom sa však zhodnú všetci je to, že miešaný drink Pisco Sour pochádza z Peru, a to potvrdia aj samotní Čilania. Dokonca aj v susednej Bolívii sa vyrába podobný alkohol pod menom Singani.
Musím povedať, že tento ohnivý nápoj je veľmi vydarený a párkrát som ho spravil aj doma na Slovensku. Nejedná sa o nič komplikované. K príprave potrebujete samozrejme kvalitné Pisco, limetkovú šťavu, cukrový sirup a vaječné bielko. Na internete nájdete mnoho receptov. Hlavnú ingredienciu, Pisco, nájdete na eshope Bevmarket. Ak si myslíte, že nezvládnete vymiešať bielko, limetku a sirup, odporúčam „miešaný“ drink Piscola. To len zmiešate fľašu Pisca s dvoma fľašami Coca-Coly a o kvalitnú opicu máte postarané. Ja som dopadol tak, že som na druhý deň nevyšiel ani 300 metrov vysoký kopček San Cristobal. V polovici cesty som sa musel otočiť. Mesiac predtým som vyšiel na horu vysokú 6088 metrov. Alkohol, metla ľudstva.
Rum ako austrálske platidlo
Pisco som síce v blogu spomenul ako prvé, ale môj najobľúbenejší alkohol je jednoznačne rum. Na všetky spôsoby, samozrejme najlepšie s Colou. Cuba libre je klasika, ktorá je v Strednej a Južnej Amerike asi ako vodka v Rusku. Rozsvietili sa mi oči, keď som pred šiestimi rokmi zavítal do Guatemaly a Cuba Libre stála v reštaurácií menej ako fľaša vody. Euro za vodu, 80 centov za drink. Čo by ste si vybrali vy? Každá krajina Latinskej Ameriky má svoje značky rumov, všetky sú výborné a neskutočne lacné. V Nikarague je najpopulárnejší Flor de Caňa a za litrovú fľašu som vtedy zaplatil štyri doláre. Cola bola v tomto prípade drahšia než samotný rum! Ak cestujete „on budget“, pite rum a nepite Coca-Colu. Ak necestujete, kvalitné rumy kúpite aj na e-shope Boozer.
Prvý rum vyrábali v karibskej oblasti otroci z tzv. melasy, čo je odpadový produkt pri výrobe cukru. Koncentrovaná melasa bola dokonca dovážaná do Anglicka, kde bola destilovaná na rum a ten bol následne vyvážaný do Afriky, kde sa zaň nakupovali otroci. V Austrálii sa dokonca rum používal ako platidlo. Keď sa v roku 1808 guvernér Nového Južného Walesu William Blight pokúsil túto prax zrušiť, bol kvôli tomu svojimi podriadenými zosadený.
Čača, gruzínska vodka
Menej známou pálenkou v našich končinách je Čača, ktorú som prvýkrát ochutnal v Gruzínsku a každý deň som ju mal aspoň trikrát. Priateľka nepije, tak som sa musel obetovať a kopnúť do seba všetko, čo bolo na stole. Za Čaču som tu nikdy neplatil. V reštaurácií mi ju čašník doniesol pred večerou, počas večere a aj po večeri. Vždy som tvrdil, že je to gruzínsky zvyk a prejav ich pohostinnosti. Kamarát mi dal chrobáka do hlavy, keď povedal, že možno je to len spôsob, ako vyžmýkať slušné prepitné. Niečo na tom možno bude. Ten večer sme tam fakt nechali veľmi vysoké prepitné. Čača sa taktiež vyrába z hrozna a to výhradne v Gruzínsku, Kazachstane a Azerbajdžane. Ak zavítate do týchto končín, určite sa jej požitiu nevyhnete. Ja letím v júni do kazašskej Alma-Ata a isto si pár panákov čači doprajem.
Mexická super kombinácia
Vráťme sa späť do Strednej Ameriky, konkrétne do Mexika, kde sa pijú v podstate len dve veci. Prvou je pivo Corona a druhou tequila. A najlepšie na tom je, že existuje miešaný nápoj, v ktorom sú zahrnuté obe dobroty. Tento drink sa volá Coronita.
Krásne vyzerá a ešte lepšie chutí. Ako na to? Najskôr pripravíme Margaritu, a to nasledovne: do shakeru vložíme tequilu, Triple Sec, čo je trikrát destilovaný likér z pomarančovej kôry, limetkovú šťavu a všetko pretrepeme s drveným ľadom. Nápoj nalejeme do pohárov, otvoríme Coronu a hore dnom ju vložíme do pohára s margaritou. Ak ste pochopili moje inštrukcie správne, tak výsledok bude asi takýto.
Každá krajina má teda svoje jedlo, zvyky a samozrejme alkohol. Od slovenskej borovičky až po peruánske Pisco. Cestovanie je aj o spoznávaní miestnych špecialít a alkohol k tomu určite patrí. Nezabudnite piť s rozumom a s mierou. 🙂