Nórsko a prvá túra cez Besseggen
Z parkoviska pri hoteli v „Bessheim“ je to k nášmu prvému „wild camping“ miestu približne 3 kilometre. Podľa zákona “The right to roam”. K jazeru Bessvatnet vedie turistický chodníček, takže nemáme kam zablúdiť. Zbalené máme karimatky, spacáky, stan, oblečenie na spanie a všetko potrebné na varenie. Nórsko a prvá túra začína.
Nórsko treba zažiť, prečítaj si prvý blog a tejto krásnej krajine.
Pokoj a ticho pri Bessvatnet
Očakával som niekoľko stanov, na moje prekvapenie sme tu úplne sami. Prší, zrazu svieti slnko a znova prší, vietor sa nám však počas celého výletu v Nórsku vyhýbal. O deviatej už spíme, v malom stane aj tak nemáme moc čo robiť. Prvé noci nám trošku vadí to nekonečné denné svetlo. Na pozorovanie hviezdnatej oblohy počas nórskeho leta zabudnite. Aj o druhej v noci je vonku šero, takže čelovky môžete kľudne nechať doma.
Prebúdzame sa skoro ráno, balíme všetky veci a schádzame k parkovisku. Kúsok od Bessheim sa nachádza kemp Maurvangen, čo je skvelý východiskový bod pre túru Besseggen Ridge, ktorá začína v Gjendesheim. Tu sa nachádza aj platené parkovisko, ale auto môžete zdarma zaparkovať v kempe Maurvangen, ktorý je len necelý kilometer od plateného parkoviska.
10 km navyše okolo Gjende
Trek sa dá spraviť v oboch smeroch, Gjendesheim – Memurubu, alebo opačne. Odporúčam začať v Memurubu. Z prístavu v Gjendesheim sa tam dostanete trajektom za cca 16 Eur.
Nórsko je drahá krajina. Ak chcete ušetriť tak ako my, tak do Memurubu vedie popri jazere Gjende turistický chodníček. 10 kilometrová túra navyše Vám zaberie 3 hodiny vo veľmi slušnom tempe. Túto extra dávku sme nakoniec oľutovali, pretože do Memurubu sme prišli celkom uťahaní a to nás ešte čaká 14 kilometrov a 1100 výškových metrov späť do kempu.
Najťažšia túra počas celého výletu
Z Memurubu to je zo začiatku poriadny strmák, až kým sa nedostaneme na hrebeň. Každým krokom máme krajší výhľad na tyrkysové jazero Gjende pod nami a hory okolo nás. Už dopredu som vedel, že z určitého bodu je vidno dve obrovské jazerá Gjende a spomínané Bessvatnet, ktoré sú od seba vzdialené len 300 metrov, avšak až 400 výškových. Po niekoľkých hodinách nasleduje strmý zostup k Bessvatnet a hneď na to strmý výstup úzkym hrebeňom až na najvyššie miesto treku, konkrétne Veslfjellet ( 1743 m.n.m.). Hore ideme veľmi opatrne, za nepriaznivého počasie môže byť tento výstup nebezpečný. Vlastne na každom treku v Nórsku som mal v určite bode strach z exponovaných miest. Naskytuje sa nám krásny výhľad na obe jazerá pod nami. Bessvatnet oceľovo modré a Gjende krásne tyrkysové. Hora Veslfellet je vlastne taký hrebeň, ktorý nemá konca a cesta dole je dosť bolestivá a nudná. Hneď prvý deň máme v nohách takmer 30 kilometrov.
Najvyššia hora Nórska sa odkladá
Do kempu prichádzame neskoro večer. Sme totálne zničení a to je len prvá túra a ešte štyri ťažké pred nami. V kuchynke varíme dehydrovaný segedínsky guľáš, ktorý chutí fakt ako segedín. Na druhý deň sme ešte pred odletom naplánovali výstup na najvyššiu horu Severnej Európy, Galdhoppigen. Tento výstup posúvame na pozajtra.
Popíjame čaj s becherovkou, čo v kombinácii s únavou pôsobí ako skvelý liek na spanie. Čaká nás druhá noc a presun pod najvyššiu horu Nórska do malej dedinky Spiterstulen, ktorá je od nás vzdušnou čiarou asi 40 km a 105 km autom okolo celého NP Jotunheimen.