Víkend na Spiši určite stojí za to
Hovorí sa, „správny cestovateľ má najskôr spoznať svoju vlastnú krajinu, potom tie ostatné.“ Týmto pravidlom som sa bohužiaľ nikdy moc neriadil. Veď aj naše krásne Tatry som začal spoznávať len pred pár rokmi. Veľká bieda, keďže pochádzam z Liptova. Na východné Slovensko to mám na skok, ale taktiež som túto krásnu časť krajiny dlho obchádzal. Možno to nebolo pre mňa až tak exotické, alebo to len nechávam na potom, veď mi to nikam neutečie. Tento rok v lete som však prekročil brány Popradu a posunul sa ďalej na východ.
S priateľkou sme strávili pár dní vo Vysokých Tatrách, odkiaľ sme sa električkou presunuli do mesta, ktoré sa nazýva aj „brána do Tatier“. Naša cesta pokračuje autobusom ďalej do Levoče, lenže autobus má meškanie už pol hodinu a nie je isté či vôbec príde. Meníme plán a nastupujeme na autobus smerujúci do Dobšinskej ľadovej jaskyne.
Cesta trvá asi hodinu a vedie naprieč krásnou prírodou Slovenského raja, ktorú cez okno pozorujeme. Od parkoviska k jaskyni je to asi ďalších 20 minút do mierneho kopca. Prechádzku spríjemňujú náučné tabule a tak sa o jaskyni dozvedáme veľa zaujímavého. Svojou dĺžkou 1232 metrov patrí k najväčším jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa nenachádza viac ako 110 tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava vo Veľkej sieni, kde dosahuje až 26,5 m. Jaskyňa bola objavená v roku 1870 banským inžinierom Ruffinim a už o rok bola sprístupnená pre verejnosť. Vstupné je 8 Eur pre dospelého, deti do 15 rokov majú vstup za polovicu. Okruh so sprievodcom trvá približne 30 minút. Už pri vstupe do „ľadovej diery“ pocítite nával chladu, ktorý Vás hlavne v letných mesiacoch príjemne osvieži. Teplota v spodných častiach zostáva počas celého roka pod bodom mrazu a preto odporúčam pribaliť dlhé nohavice, teplú bundu a čiapku. Fotenie nie je zahrnuté v cene vstupného a je potrebné prikúpiť povolenie. Zahraniční turisti však fotili s bleskom bez povolenia , na čo boli síce upozornení, lenže žiadne ďalšie problémy z toho nemali.
Neďaleko jaskyne sa nachádza najväčšia vodná nádrž Palcmanská maša, ktorá je najväčšou na území národného parku Slovenský raj, vytvorená na hornom toku rieky Hnilec. Vystúpili sme teda na samom vrchole Dobšinského kopca a zbehli krížom cez les až ku priehrade. V okolí priehrady sa nachádza veľa športových, rekreačných a ubytovacích zariadení. Z nejakého dôvodu sme z Popradu vyrazili takmer bez hotovosti a mali sme čo robiť, aby sme sa mali za čo presunúť do Levoče.
Mesto Levoča je podľa mňa to najkrajšie mesto, aké na Slovensku máme. Nádherné historické centrum so zrekonštruovanými budovami Vás vtiahne do oázy pokoja a histórie Slovenska. Dominantou mesta je Chrám svätého Jakuba, v ktorom sa nachádza svetoznámy oltár Majstra Pavla z Levoče. Oltár je vyrobený z lipového dreva, bez jediného železného klinca a je zdobený lístkovým zlatom. Vstupné do chrámu stojí 3 Eurá.
Vedľa historickej radnice sa nachádza klietka hanby zo 16. storočia, ktorá v minulosti slúžila na trestanie žien a mužov za spáchanie ľahších deliktov. Ženy, ktoré sa po rozsvietení lámp objavili v uliciach bez sprievodu muža tam putovali na 24 hodín. Do klietky ste sa mohli dostať aj za opilstvo, ohováranie, cudzoložstvo, či bujaré nočné hýrenie.
V samotnom centre mesta sa nachádza veľmi pekne zrekonštruovaný Hotel U Leva. Z jeho okien sa ponúkajú výhľady na celé centrum mesta. Okrem toho poskytuje svojim klientom luxusné ubytovanie v priestranných a komfortných izbách za skvelé ceny. Súčasťou hotela je jedna z najlepších reštaurácii v meste za ešte lepšie ceny. Za halušky tu zaplatíte necelé 4 Eurá a za 200 g hovädzí steak 12 Eur. Ak máte v pláne stráviť v Levoči noc, Hotel U Leva je jednoznačná voľba, o čom svedčí množstvo pozitívnych referencií od návštevníkov z celého sveta. Viac informácií na www.uleva.sk a www.uleva.sk/restauracia.
Naša cesta pokračuje na Spišský hrad, ktorý právom patrí na zoznam UNESCO. Svojou rozlohou prevyšujúcu 4 hektáre sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Pôvodne kráľovský hrad bol postavený v polovici 13. storočia na travertínovom brale s výhodnou polohou. Stavebným materiálom bol spišský travertín, nachádzajúci sa v bezprostrednej blízkosti. Od začiatku 18. Storočia je hrad opustený a v roku 1870 úplne vyhorel. Vstupné so sprievodcom je 6 Eur pre dospelého a prehliadka trvá približne 45 minút.
Spiš má čo ponúknuť a určite stojí za návštevu. Navštívte Dobšinskú ľadovú jaskyňu, jednu z najväčších v Európe. Spoznajte históriu Spišského hradu, alebo mesto Levoča, zapísané v zozname UNESCO. Je to len na Vás. 🙂