Užitočné rady a tipy do Gruzínska
Ubytovanie
Ceny za „Guesthouse“ ( ubytovanie u domácich ) sa pohybujú od 35 do 50 lari za izbu, pre dvoch ľudí. Najčastejšie sme platili 40 lari. Oplatilo sa nám rezervovať ubytovanie cez booking.com. Napríklad v Mestii sme bookli izbu za 35 lari cez „booking“ a v Guesthouse nám povedali 50, zjednávať s nimi nešlo. Až keď sme im ukázali rezerváciu, tak sme izbu dostali za 35. V cene máte veľakrát aj pohár vína, alebo poldeci čači ( pálenka z hrozna ). Vo väčšine prípadov Vám bude ponúknutá aj večera, resp. raňajky. Cenu si dohodnite dopredu.
Guesthouses sú viac menej o tom istom, ale vyzdvihol by som „Ludwig Guesthouse“ v Lagodheki, kde sme dostali super servis s krásnym ubytovaním a skvelým pohostením. Odporúčam, ak budete v oblasti Kakheti na hraniciach s Azerbajdžanom.
TIP: Cena na „booking“ bola častokrát lepšia, než priamo u majiteľa.
Doprava
Maršrutky sú veľmi lacné. Viac ako 20 lari sme platili len cestou z Mestie do Ušguli. Cesta je dosť zlá a taxikári si účtujú minimálne 160 lari za auto „roundtrip“. Rovnakú cenu očakávajte, aj keď idete len jedným smerom. Odporúčam využiť nočný vlak z Tbilisi napríklad do Zugdidi, pokiaľ sa budete presúvať do oblasti Swaneti. Spiaci vozeň stojí 20 lari na osobu. Ak budete kupovať lístok cez automat na stanici, tak vložte presnú sumu. Nám automat peniaze nevydal. Na presúvanie k trekom v oblasti Kazbeki odporúčam využiť agentúru „Mountain Freaks“ v centre mesta.
TIP: Medzi Mestiou a Ušguli poproste policajtov, či by Vás nezviezli. My sme takto ušetrili 80 lari.
Stravovanie
Ak chcete ísť veľmi lacno, tak jedzte kačapuri za cca 2 lari furt dokola ( je to ako pizza cesto so syrom, mäsom, zemiakmi, hubami atd. atd. ). Výborná vec, ale predsa len samá múka a tuk. Potraviny v dedinkách sú všetko domáce produkty. Po rokoch som tak opäť skúsil ozajstnú chuť paradajky. Ďalej syry, ovocie, mlieko, všetko domáce a veľmi chutné. V lete sú regáli plné obrovských melónov, malín, černíc, lacných vlašských orechov a mandlí. V reštaurácii , aj keď sme veľmi chceli, nikdy sme neminuli viac ako 25 Eur, vrátane drinkov, jedla a prepitného. V Mestii určite navštívte “Woodstock” a v Stepandsminda reštauráciu “Shorenas“. Pivo v reštike stojí 3 – 5 lari, najčastejšie sme platili 4 lari za veľké pivo. Hlavný chod v reštike stojí od 5 do 12 lari.
TIP: Dohodnite si cenu za večeru v „Guesthouse“. Pod gruzínskou večerou sa prehýbajú stoly.
Tipy na túry
Informácie som čerpal zo stránky www.caucasus-trekking.com, kde nájdete typy na denné aj viacdenné treky. Najviac sa nám páčil trek z Juty na Chaukhi pass v oblasti Kazbeki, trek na Gergeti Glacier cez Trinity Church. V Swaneti nám moc nevyšlo počasie, ale určite sa vyberte z Mestie do Ušguli, jednej z najvyššie položených, trvale osídlených osád v Európe.
TIP: Na túru vyrazte skoro ráno, vyhnete sa tak turistom a zážitok z turistiky bude ešte dokonalejší
Internet
Väčšina „Guesthouses“, kde sme boli ma prístup k wifi. Ak chcete byt online stále, kúpte si kartu za 5 lari s 3 giga dát.
Bezpečnosť
V krajine som sa cítil maximálne bezpečne. Žiadne nepríjemnosti sme počas 10 dní nezažili.
TIP: Ak si požičiate auto, bude opatrný. Z dvojprúdovky si Gruzínci radi spravia 4 jazdné pruhy. Nehovoriac o kravách na cestách.
Kam ísť?
Ak máte radi hory, tak určite oblasť Kazbeki a Swaneti. Tbilisi tiež stoji za jednodňovú návštevu. Kutaisi je zaujímavé staručkými, Stalinovými lanovkami. Ďalej pobrežie Čierneho mora okolo mesta Batumi. Na juh Gruzínska som sa nedostal. 10 dní je skutočne málo.
TIP: Ak rozmýšľate nad zimnou lyžovačkou, Kaukazské zjazdovky sú veľmi zaujímavou alternatívou k Alpám a Vysokým Tatrám.
Letenky
Spoločnosť Wizzair lieta do Kutaisi z Katovíc, Berlína a Budapešti. Spiatočná letenka sa dá zohnať veľmi, veľmi lacno, aj za 50 Eur, samozrejme limitovane termíny hlavne na jeseň, resp. na jar, keď sú turistické možnosti obmedzené. Ja som dal za letenku 140 eur, ale len z dôvodu, že som potreboval presné termíny.
TIP: Ak ste flexibilný, cez Wizzair viete nájsť letenku za pár eur.