Ako si zarobiť na cestovanie a ušetriť na cestách
„I´d rather have a passport full of stamps than a house full of stuff“. V preklade to znamená „Radšej pas plný pečiatok, než dom plný vecí.“ Lenže aj tie pečiatky v pase niečo stoja. Ľudia sa ma často pýtajú, ako si môžem dovoliť cestovať do ďalekých krajín ako Peru. V tomto blogu spomeniem desať jednoduchých ciest ako si na vysnenú cestu zarobiť a ušetriť aj na samotnej ceste.
Ušetri 1 Eur denne
Jedno malé pivo, alebo jedna káva. Ak ušetríte 1 Eur každý deň počas celého roka a toto euro hodíte do prasiatka na konci roka máte presne 365 Eur. Za tieto peniaze sa dostanete takmer do ktorejkoľvek časti sveta, napríklad do thajského Bangkoku alebo New York.
Nekupuj čo nepotrebuješ
Veci, ktoré nepoužívaš pravidelne si nekupuj, ale požičaj. Ak ideš na lyže raz za rok nemá zmysel mať po zvyšok roka lyže odložené v pivnici. Mysli minimalisticky. Pozri sa okolo seba. Koľko vecí, ktoré máš v dome si skutočne kúpil, lebo si ich naozaj potreboval? A koľko vecí máš len preto, lebo aj sused ich má?
Investuj do zážitkov
Od „byť či nebyť“ sme prešli ku „mať či nemať“. Kupujeme haraburdy, ktoré nám po čase len zavadzajú. Keď som pracoval v sťahovacej firme v Kanade, uvedomil som si, akí sú ľudia hlúpi. Celý život nakupujú haraburdy, ktoré nepotrebujú a po čase sa ich chcú zbaviť, pretože nemajú pre nich žiadnu hodnotu. Dokonca majú negatívnu hodnotu, keďže musíte zaplatiť za ich recykláciu. Investujte do zážitkov, tie nikdy nestratia na hodnote. Cestovanie je jednou z takýchto investícií.
Predaj čo nepotrebuješ
Máš v skrini kopec pekných handier, ktoré si už roky nemal na sebe? Predaj ich na burze, alebo odnes do sekáča. Každý kus za pár Eur. Zbavíš sa vecí, ktoré nepotrebuješ a zarobíš extra peniaze. Takto môžeš predať aj staršiu elektroniku, obuv, knihu atď.
Cestuj do lacných krajín
S priateľkou sme šli na týždenný výlet do New York. Bol marec a zima. Týždeň v tomto meste nás stál 2500 dolárov plus letenky. Väčšinou sme sa zdržiavali vo vnútri, v kaviarňach, múzeách, na hoteli. Vonku bola zima a nedalo sa tam normálne fungovať. Tento rok som strávil 5 týždňov v troch krajinách, Thajsko, Vietnam, Mjanmarsko. Celé ma to vrátane letenky stálo menej ako týždeň v New York. Cestuj do lacných krajín, za rovnaké peniaze dostaneš oveľa viac.
Couchsurfing
Čo to je? je to webovka, sociálne sieť, kde sa zaregistruješ a kontaktuješ ľudí, ktorí žijú v mieste kde sa chystáš. Takýmto spôsobom nájdeš osobu, ktorá ťa nechá zadarmo prespať u seba doma na gauči. Môj prvý couchsurfing som absolvoval v Bangkok. Prespal som u Thajky a za ten čas čo sme spolu strávili mi porozprávala veľa o svojej krajine a ukázala mi miesta, ktoré by som inak určite nenašiel. Skvelá šanca, ako ušetriť na ubytovaní a spoznať nových ľudí.
Zarábaj v bohatých krajinách
Je dosť ťažké ušetriť na cestovanie zo slovenského platu. Prečo si teda nevyskúšať život v zahraničí. Existujú možnosti ako sa jednoducho dostať na rok do Kanady, na Nový Zéland, USA, alebo na Work and Travel do USA počas letných prázdnin. Zarobíte si a môžete cestovať. Okrem možnosti cestovať je to príležitosť ako si zlepšiť jazyk, osamostatniť sa a získať medzinárodné pracovné skúsenosti. Rok som strávil na „internship“ v USA a na „working holiday“ v Kanade a musím povedať, že to boli skvelé dva roky.
Nestravuj sa v reštauráciách
Samozrejme nevravím, že vôbec nemáte jesť vonku. Ale potrebujete byť v reštike každý deň? Varte si. Ak neviete, naučte sa. Neverili by ste koľko peňazí mesačne ušetríte ak vymeníte reštauráciu za kuchyňu. Je to zdravšie a lacnejšie.
Cestuj mimo hlavnú sezónu
Mimo hlavnú sezónu ušetríte veľa hlavne na hosteloch, hoteloch, turistických atrakciách. Možno budete namietať, že v takom Mexiku bude mimo sezónu pršať a z dovolenky nič nebude. Nie je to ale pravda. Dvojhodinový poobedný dážď Vám neublíži. Naopak. V tých teplotách budete zaň vďačný. V meste San Juan del Sur v Nikaraguy sme na Silvestra za posteľ na hosteli platili 20 dolárov za noc. Mimo sezóny je to 5 dolárov.
Dobrovoľníctvo
Toto je príležitosť ako vidieť svet s minimálnymi nákladmi. Za svoju prácu dobrovoľníka väčšinou dostanete ubytovanie a stravu. Môj brat bol veľa krát dobrovoľníkom, napríklad v Kostarike, alebo v Portugalsku. Povedal mi raz veľmi dobú vetu. „Ja robím na ubytko a stravu 4 hodiny denne. Ty robíš 8 hodín denne za peniaze a aj tak všetko minieš na jedlo a ubytovanie. Na konci mesiace sme na tom istom, akurát ja robím polovicu času z toho čo ty niekde v teplej krajine na pláži a ty v office za počítačom“.