Výstup na horu Aconcagua s Tomášom
Ďalší rozhovor s Tomášom, ktorý momentálne cestuje v Južnej Amerike a tak som veľmi rád, že si našiel čas a odpovedal na pár otázok o cestovaní, jeho momentálnej ceste a výstupe na horu Aconcagua ( 6959 m.n.m ) v Argentíne. Tomáš pochádza z Banskej Bystrice, ale už pár rokov žije v zahraničí, čo mu dáva možnosť cestovať a plniť si detské sny. Rovnako tak šetrí na svoje vlastné bývanie a preto cestuje “lowcost”, ako batôžkár.
Tomáš, prečo si sa znova vrátil do Južnej Ameriky a ako prebieha tvoja súčasná cesta?
Ako teda vyzerala tvoja príprava na výstup a čo všetko takáto expedícia od plánovania, financií, povolení obnáša?
Prípravu by som rozdelil na 3 časti. Najprv som musel zistiť, o aký vrch sa jedná, ako sa tam dostať bez sprievodcu a úplne sám, v čom spočíva riziko a čo je to poriadna aklimatizácia. Takto som pozrel desiatky videí a prečítal veľa článkov. Druhá časť bol nákup potrebného oblečenia a vecí. Od ponožiek až po čiapku, stan, spacák, varič a iné potrebné vybavenie. Tretia časť bola mentálna príprava. Každý deň pred cestou som si v hlave premietal, čo sa mi tam môže stať, ako reagovať v rôznych situáciách a hlavne, ako sa vrátiť živý späť. Samotné povolenie sa vybavuje priamo v Argentíne. Ceny sa líšia podľa sezóny. V hlavnej sezóne sú najideálnejšie podmienky, ale povolenie je najdrahšie. Ja som si vybral samozrejme najväčšie riziko a tým pádom najhoršiu časť sezóny, nech je väčšia zábava. Povolenie ma vyšlo na 600 eur a dokopy expedícia 2000 eur. Ak by som to ale nemal totálne v hlave v poriadku a vysporiadané, nevedel presne do čoho idem, do takejto extrémnej veci by som sa nikdy nepustil.
Aké sú najväčšie bezpečtnostné riziká, ktoré pri zdolávaní tak vysokej hory hrozia? Dá sa na všetky dostatočne pripraviť?
Určite je to obrovská zima, ktorá môže dosiahnuť až – 50 stupňov celzia. Kvalitné oblečenie, páperový spacák a 4 sezónny, 2 vrstvový stan sú nevyhnutný základ na prežitie. A na kopci, kde sa objem kyslíka vo vzduchu znižuje do 40% na samotnom vrchu, sa treba poriadne aklimatizovať. Rýchlo hore, bez značnej znalosti rizika, neposlúchnutie svojho tela, nerešpektovanie rangerov, doktorov a ich rady, môže znamenať smrť. Počas tejto sezóny tam zahynuli 2 turisti a o ďalšom nevedeli, ako skončil po prevezení vrtuľníkom. Dá sa pripraviť len na udalosti, ktoré sú známe už pred cestou. Silný vietor, zemetrasenie, husté sneženie, hmla. To už je osud a samozrejme ďalšie problémy, ktoré sa vyskytnú počas samotného výstupu. Takže sa dá pripraviť približne na 50%. Aj preto dosiahne vrch len 30% turistov počas sezóny.
Z tvojho FB som sa dozvedel, že sa ti vrchol hory nakoniec nepodarilo dosiahnuť. Čo bolo hlavným dôvodom?
Aké bolo tvoje sklamanie, keď ti bolo jasné, že po niekoľkodňovom úsilí sa ti nepodarí vyliezť na vrchol?
Ako si tento výstup zvládal fyzicky a ako dlho si vlastne strávil zdolávaním Aconcagua ?
Hodnotíš to teda tak, že si pre výstup urobil maximum avšak počasie bolo proti ?
Ako vyzerá bežný denný harmonogram počas výstupu na najvyššiu horu Ameriky? Existuje ideálny plán, ktorým sa riadia všetci, alebo si každý ide “svoje” ?
Spomínal si ďalšie vysoké hory, ktoré chceš v Južnej Amerike vyliezť. Ktoré sú to a čo od nich očakávaš ?
Do Južnej Ameriky sa častokrát vraciaš, tak ako ja. Čím sa teba získala?
Južná Amerika si ma získala v prvom rade svojou úžasnou prírodou s množstvom aktivít v nich, krásnymi ženami a naozaj milými usmievavými ľuďmi.
Aké sú teda Juhoamerické ženy a v čom sa líšia od Sloveniek ?
Južnoamerické ženy sú úplne iné ako inde. Oni sa neboja usmiať, porozprávať, flirtovať a dať najavo svoje sympatie. Nie, nie je to tým, že som “bohatý” Európan, oni sa len neboja ukázať, kto sú a čo chcú. Jedna Kolumbijčanka mi povedala:,”sme temperamentné a calliente”. Je tiež jedno, koľko má rokov a aká pekná je. Aj jazyk je krásny, ktorý sa momentálne učím do stavu, dohovoriť sa. Škoda je len, že väčšina z nich už má v skorej mladosti dieťa (deti) a trošku sa pripravia o možnosť posunúť sa v živote ďalej.
Tvoja cesta je takmer na konci. Ako ju hodnotíš a na čo budeš najviac spomínať?
Áno, už o pár dní budem späť v Európe a v realite. Ak ju mám ohodnotiť, je to zatiaľ moja najlepšia cesta po svete akú som urobil. Videl som veci ktoré som chcel, ocitol som sa na miestach, kde to cestovatelia ešte neobjavili, riešil som každodenné problémy a spoznal nových ľudí. Jednoznačne najviac budem spomínať na Aconcagua. Iné zaujímavé miesta, ktoré mi vyrazili dych nájdu cestovatelia a ľudia, ktorých zaujíma svet na mojom malom blogu.
Cestuješ už pár rokov. Ako ťa cestovanie zmenilo a čo ťa naučilo?
Cestovanie ma naučilo neveriť ľuďom, ktorí rozprávajú ako tam je a nikdy nikde neboli. Dám prednosť vlastnému názoru. Tiež postarať sa sám o seba a vyriešiť problémy hneď ako prídu. Cestovanie ma mení k lepšiemu. Som usmievavejší, šťastnejší, so zaujímavým životom.
Viac fotiek a info na Tomášovom FB blogu. Tomáš ešte raz ďakujem za tvoj čas a želám veľa cestovateľských zážitkov.