Ako sa stravovať v Patagónii
Po dlhšom čase sa znova vrátime do Patagónie a dnešnou témou bude jedlo. Síce som počas 6 týždňov stratil takmer 10 kg svojej váhy, hladom som rozhodne netrpel. Energetický výdaj bol niekoľkonásobne vyšší, ako v bežnom živote, ale kalórií som prijímal buď rovnako, alebo o niečo menej. Nie že by mi nechutilo, ale jednoducho nebolo kedy jesť. Zo začiatku som ani nevedel, čo poriadne zbaliť na 4 dňovú túru, postupom času som nabral skúsenosti.
Ako nakupovať
Je dôležité zistiť, kde sa nachádza posledné väčšie mesto, resp. dedina, kde môžete nakúpiť. Nikdy sa nespoliehajte na to, že si kúpite niečo cestou počas samotnej túry. Patagónia je divočina a okrem vody potrebujete všetko nakúpiť dopredu. Druhou dôležitou vecou je nakupovať efektívne, s rozumom. Len toľko, koľko skutočne potrebujete. Vás batoh je už dosť ťažký a každú položku v batohu musíte odniesť na svojom chrbte. Zabudnite na fľaškové pivo, víno, vodné melóny a tak podobne. Potrebujete ľahké, malé, vysoko energetické potraviny za prijateľné ceny. Tie sú v Patagónii drahé, hlavne tie čerstvé.
Aké potraviny som nakupoval
Ak idete na štvordňovú túru, na ktorej strávite tri noci, budete potrebovať trikrát raňajky, trikrát obed a trikrát večeru. Moje nákupy boli ako cez kopirák. Na raňajky káva, ovsená kaša, sušené mlieko, hrozienka, banán, prípadne iné ovocie. Na obed čokoláda, jablko, alebo cookies. Viem, žiadna sláva, ale je to lacná energia, ktorú počas dňa potrebujete. Na večeru cestoviny s paradajkovou omáčkou a tuniakom. Toto jedlo som mal veľmi často. Samozrejme nie je to žiadna chuťovka a tak je treba obmieňať. Alternatívou bolo pečivo, avokádo, syr a saláma. Ryžu som varil asi len raz, pretože je to dlhý proces. Nakoniec poslúžila pri sušení foťáku. Vajíčka sú tiež super, len treba zakúpiť tvrdý plastový obal, inak budú rozšľahané medzi vecami. Ďalej môžete pribaliť energetické tyčinky, ovocné pyré, orechy. Nezabudnite, že ak chcete variť musíte so sebou ťahať varič, hrniec, plynovú bombu, olej a soľ. To je to úplne najzákladnejšie.
Voda
Tá je v prírode ľahko dostupná, stačí litrová fľaša, ktorú počas túry dopĺňate z potokov a riek. Vodný filter som nepoužíval. Ak vás nebaví piť čistú vodu, dochutiť ju môžete šumienkami, ktoré sa dajú kúpiť v každom väčšom obchode. Vymoženosti, ako pivo, kola si doprajete až po príchode do mesta. Mliečne produkty neodporúčam. V lete je na juhu Čile veľmi teplo.
Náklady
Za takýto „štvordňový“ nákup som zaplatil približne 20 Eur. Samozrejme všetko závisí od kvality výrobkov a aj od obchodu, v ktorom nakupujete. Dlho som si myslel, že obchodný reťazec Unimarc je najlacnejší. Nie je to pravda. Malé rodinné obchody majú mnoho tovarov lacnejších než Unimarc. Odporúčam si spraviť zoznam, prejsť sa mestom a postupne nakupovať to, čo je výhodné. Niekde kúpite ovocie, inde orechy a tak ďalej. Okrem toho podporíte miestnych obchodníkov, miesto obrovských obchodných reťazcov. V malých dedinkách sú potraviny všeobecne drahšie, než v mestách. A ďalšie pravidlo, čím južnejšie, tým drahšie a sortiment skromnejší.
Po príchode do mesta si užite všetky dobroty, ktoré civilizácie ponúka. Čilská kuchyňa nie je nijak špeciálna, ale aj za pečenú klobásu budete vďačný. Národným jedlom v Čile je „completo“ na niekoľko spôsobov. Je to vlastne hot-dog doplnený o avokádo, syr a kadejaké omáčky. Na kvalitnú kávu zabudnite. Čile nie je žiadna kávová veľmoc, za to víno je tu výborné a oproti pivu veľmi lacné. Z ovocia sú to hlavne jablká, hrušky a avokádo. Po príchode z Bolívie som sa bohužiaľ musel rozlúčiť s mangom.
Na záver krátke video o tom ako pripraviť chutnú ovsenú kašu. 🙂