“Doma je tam, kde ťa potrebujú”, Tomáš Kapičák
Tomáš Kapičák je môj dlhoročný kamarát, cestovateľ, podnikateľ a spolu zakladateľ charitatívnej organizácie Mary’s Meal na Slovensku. Pochádza z konca sveta na Orave, dedinky Mútne odkiaľ sa vydal do ďalekého sveta, pracuje ako digitálny nomád momentálne zo Štubne 🙂 O jeho cestovateľských zážitkoch, businesse aj o Mary’s Meal sa dočítate v dnešnom rozhovore.
Firmu MEDIAHOST si založil ešte na strednej škole. Čo bola tvoja najväčšia motivácia podnikať vo veku, kedy majú mladí ľudia úplne iné záujmy?
Odpoveď je celkom jednoduchá. Keď som mal 15 rokov, tak som chcel študovať matematický gympel v Žiline. Z Námestova vtedy 3 hodiny cesty autobusom, čo sa nedalo denne zvládať, takže som potreboval internát. Rodičia už platili školu dvom mojim súrodencom na vysokej. Pre mňa nevychádzalo, tak som rozmýšľal čo robiť. Chcel som ísť do pekárne na nočné, aby som si privyrobil. No rozoslal som aj celkom dosť emailov firmám, že im spravím web stránku. Podarilo sa a prišla prvá zákazka. A Marcel, vieš ako sme dopadli, keď prišla prvá výplata 🙂 Becherovka išla potokmi a našťastie som aj doštudoval. Firma sa rozbehla a úspešne funguje doteraz.
Myslíš, že tvoje podnikateľské začiatky boli ľahšie, alebo ťažšie v porovnaní s dnešnou situáciou, kde je viac príležitosti ale aj väčšia konkurencia?
Ťažko povedať. Myslím, že som v tom čase mohol len získať. Mal som 15 rokov, čo som mohol stratiť, keby som neuspel? Mal som to ale jednoduchšie v tom, že ma netrápil stabilný príjem. To ak už máš 2 deti, hypotéky môže byt celkom problém. Čiže určite mladí nech testujú a skúšajú svoje nápady. Nemajú čo stratiť.
Je nejaké rozhodnutie v oblasti tvojej firmy a businessu, ktoré by si najradšej neurobil prípadne nejaká príležitosť, ktorú si nevyužil?
Áno, bolo ich veľa. Mal som možnosti rozširovania firmy, ale cítil som, že to nie je pre mňa. Mať veľa zodpovednosti (dávať pravidelne prácu zamestnancom, výplaty, zháňať zákazky) nebola moja šálka kávy. Je síce fajn zarobiť viac, ale moja filozofia je že sme na svete krátko, na návšteve a ja ten čas nechcem zabiť len prácou. Určite veľkou chybou bolo nerozbehnutie aktivít webhostingu v dobe keď som začínal. Myslím, že som bol práve na vlne. Mohol som z toho vyťažiť viac.
Podnikanie ti okrem zodpovednosti voči klientom dalo aj slobodu a možnosť cestovať. Ako si spomínaš na svoju prelomovú cestovateľskú skúsenosť?
Začnem asi tým, že som za to veľmi vďačný. No hneď na to musím napísať jednu vec. Ľudia si myslia, že som sa cestách nonstop válal na pláži, pil rum s kolou a peniaze padali z neba. Áno, tak to bolo, ale ľudia nevidia, že ráno som musel skoro vstať a makať, ak som si chcel zvyšok dňa užiť. Koľkokrát sa stalo to, že vonku bola párty a ja som nešiel, pretože som kvôli časovému posunu pracoval. Samozrejme opäť s rozumom, nešiel som do zahraničia len robiť, ale iba pohotovostne riadiť firmu aby dobre bolo. Páčil sa mi pocit, keď som zatvoril notebook a zrazu som sa cítil ako na dovolenke.
To som zažíval po prvýkrát dlhodobo na prvej ceste okolo sveta. Ten čas bol veľmi efektívne využitý. Oddýchol som si pri počítači, kde som sa fyzicky neunavil. A po cca. 4 hodinách práce som utekal ako z reťazí vypustený na pláž alebo do mora novej kultúry danej krajiny. Makal som z vily v Dominikánskej Republike s bazénom, pil karibský rum, užíval slnka v zimných mesiacoch na Slovensku. O pár rokov som tam presunul jadro môjho firemného tímu.
Navštívil si 90 krajín, niektoré viackrát, ktorá je tvoja najobľúbenejšia a prečo?
Svet je celý krásny. V minulosti sa mi páčili Filipíny, Nový Zéland, USA. Som dosť spontánny človek, všade sa mi páči a vedel by som žiť kdekoľvek. No aktuálne je moja najobľúbenejšia krajina Slovensko. Cestovať môžete kdekoľvek, ale najlepšie je tam, kde mate dlhotrvajúceho vzťahy. To je doma, alebo tam kde Vás potrebujú.
V čom ta cestovanie najviac ovplyvnilo?
Vo vnímaní sveta, bohatstva a kultúr. Určite ma ovplyvnilo vo vnímaní rozdielov.
Bál si sa niekedy o život počas nejakej cesty?
Pár momentov bolo. No človek by mal byt pripravený na smrť. Každého to čaká. Spomeniem iba horúčku dengue, veľké turbulencie nad bermudským trojuholníkom s krikom ľudí, že ešte nechcú zomrieť, ci kontakt s ozbrojenými ľuďmi s nie úplne vysokým IQ.
Povedz nám niečo o Mary’s Meal a prečo si sa rozhodol spolu založiť slovenskú pobočku?
Mary‘s Meals je charitatívna organizácia, ktorá pomáha riešiť hlad vo svete tým, že sa snaží deti v najchudobnejších častiach sveta vzdelávať. Predstav si, že si v chudobnej krajine sveta. Napríklad India. Ráno vstaneš ako dieťa a nemáš čo jest. Rodičia ťa pošlú žobrať, zbierať odpadky, pracovať, aby si si zarobil aspoň na nejaké jedlo. Šiel by si namiesto toho do školy a tam trpel hladom? Nie jedenkrát, ale celé roky? No jasné že by si šiel hľadať jedlo – tá potreba je silnejšia.
Mary’s Meal ale ponúka deťom jedlo zdarma v škole. Je veľmi jednoduché, ale výživné. Tak sa deti dostávajú do škôl, tu jedia a sú tak viac koncentrované a pripravené na vzdelávanie. Šokujúce je, že jedna porcia jedla stoji len 9 centov. Na školský rok to teda 18,30€. Predstav si, koľko detí takto pracuje niekde na poli, alebo žobre, miesto toho aby chodilo do školy. A predstav si, že za 18,30€ to môžeš zmeniť.
Mediahost vs. Mary’s meal, čo ťa viac osobne napĺňa?
Oboje. chcem sa postarať o moju budúcu rodinu, takže peniaze potrebujem, ale pritom vidím svetové rozdiely a viem, že aj moja malá pomoc môže pomôcť veľa deťom. Mary’s Meals je moja radosť, ktorá mi hreje dušu. Navyše spolupracujem s úžasnými ľuďmi a práca s nimi ma baví.
Tvoje nesplnené cestovateľské, rodinné a firemné sny?
Cestovateľské – Hm, už nemám také. Som rád, že som precestoval čo som mohol. Všetko navyše je bonus.
Rodinné – Vytrvať v pohode a láske s mojou budúcou manželkou po cely život. Je to v našich rukách.
Firemné – Tak tu možno cítim, že ešte príde jedna príležitosť na vybudovanie niečoho, čo zabezpečí rodinu a ostane mi viac voľného času, možno na cestovanie 🙂
Ak by si mal dnes vystúpiť pred stredoškolákmi a mal pre nich jeden odkaz, čo by to bolo?
Buďte dobrí, láskyplní ľudia, kdekoľvek na svete ste.
Tomáš Kapičák, ďakujem za rozhovor a veľa šťastia 🙂