Galdhopiggen – výstup na strechu Nórska
Po Besseggen sa prebúdzame do chladného rána v kempe Maurvangen. Našim dnešným cieľom bol výstup na najvyššiu horu Nórska a vlastnej celej Severnej Európy, Galdhopiggen, ktorý je o 25 metrov nižší ako náš Kriváň, no aj napriek tomu mu jeho výška stačí na víťazstvo. V minulosti bol vraj najvyšší Glittertind, lenže jeho vrchol pokrýva ľadovec, ktorý sa neustále roztápa.
Dáme to vôbec?
Obaja máme po prvej túre ubolené a unavené nohy. Ja som mal taký smelý plán, že sa ráno skoro zobudím, vybehnem na Galdhopiggen a na raňajky som späť v kempe. Áno, táto hora je od nás relatívne blízko, lenže na druhej strane NP Jotunheimen a tak nám obchádzka zaberá dve hodiny autom. Evka cestou pospáva a ja sa kochám prírodou, či náhodou neuvidím nejakého losa. Naposledy som ho videl na Aljaške pred deviatimi rokmi v NP Denali. Cestou zastavujeme u vodopádu Stuttgongfossen, ktorý je kúsok od cesty.
Ďalšia zastávka pred dedinkou Spiterstulen je malé mestečko Lom, kde dokupujeme zásoby jedla v supermarkete KIWI a varíme kuskus so zeleninou na odpočívadle. Nemajte strach rozložiť jedlo a hrnce na odpočívadlách. Praktikujú to všetci turisti, aj samotní Nóri. Stravovanie v reštauráciách je tu nekresťansky drahé. Vždy som na cestách varil cestoviny s tuniakom a ovsenú kašu. Evka vniesla do takéhoto varenia úplne nový rozmer a naša strava tak bola celkom pestrá počas celej cesty.
Začiatok dobrodružstva v dedinke Spiterstulen
Posledný 12 km úsek cesty do Spiterstulen je dosť rozbitý a strmý. Keď do dedinky dôjdete zaplatíte 80 NOK za mýto. Nik vás nebude naháňať, resp. čakať pri ceste v žltej veste tak ako u nás. Proste mýto zaplatíte na recepcii ubytovne, ktorá sa tu nachádza. Ak nezaplatíte, nájdete si za stieračom lístok, kde Vás pekne poprosia mýto uhradiť.
V dedinke sa nachádza kemp s prístreškom, toaletami a sprchami. Počasie je dosť chladné a oblačné. Na druhý deň však hlásia pekne, aspoň doobeda. Zaspávame už o siedmej večer. Becherovka s čajom nás vždy dobre rozoberie. Prebúdzame sa o tretej ráno úplne vyspatí. V lete slnko nad Nórskom nikdy poriadne nezapadne a tak po malých raňajkách (ovsená kaša, čaj) vyrážame na horu ako prví .
Cez kamene a snežné polia až na vrchol
Vrchol hory je v nedohľadne. V blogoch som čítal, že musíte preliezť cez dva kopce aby ste Galdhopiggen videli. Na chodníku sme úplne sami a bez problémov stúpame hore po turistickej značke „červené T“. Prvý horizont a prvých 600 výškových metrov je za nami. Prekračujeme snežné polia a výhľady na okolité hory sú čoraz krajšie. Všetko je skoro ráno zafarbené do červena. Všade je ticho a pokoj, len cestou sme vyrušili rodinku akýchsi horských kačíc.
Vystupujeme čoraz vyššie na vrchol druhej hory vo výške cca. 2200 metrov. Pri každom treku v Nórsku sme zažili exponované miesta a strmé steny. Tieto výhľady mi vôbec nerobia dobre, no aj tak ich stále vyhľadávam. Čaká nás posledných 250 výškových metrov na strechu Nórska.
Na streche Severnej Eúropy
Sme tu! Ráno o pol ôsmej, po 3,5 hodinách a 1400 výškových metroch sme to spoločne dali. Výhľady sú nádherné, nekonečné hory, haldy snehu, ľadovce a slnko na obzorom. Čo viac si človek môže priať? Športové výkony s človekom, ktorého milujete chutia najlepšie 🙂
Na samotnom vrchole sa nachádza chata, bohužiaľ je zavretá, čo mi vôbec nerobí radosť. Je chladno a ja som si nezobral žiadne veci na prezlečenie. Tričko úplne mokré a tak na holé telo naťahujem páperovú bundu. Hneď po nás dosiahli vrchol aj otec so synom a Slovák z Košíc.
Zostup nám trvá takmer rovnako dlho. Kolená dostávajú v tomto kamenistom teréne poriadne zabrať. O 11 doobeda sme v kempe. Po troch dňoch zaslúžená sprcha a čisté oblečenie. Takéto drobnosti mi počas cestovania robia najväčšiu radosť. Tretí deň v Nórsku a druhá veľká túra za nami. Mám z nás radosť, pretože z tejto túry som mal najväčší rešpekt. Snehová polia boli z rána ešte zamrznuté a tak sa po nich chodilo relatívne dobre. Tiež som sa bál silného vetra, ale my sme počas celého výstupu mali absolútne bezvetrie. Po Gerlachovskom štíte, Snežke a Triglave som tak vyšiel aj na štvrtú najvyššiu horu nejakej krajiny.