Douglas Tompkins, človek s veľkým “Č”
Ak spomínam Pumalín, musím spomenúť jedno meno, Douglas Tompkins. Milionár, horal, ekológ, vizionár. Bez neho by totižto tento park pravdepodobne neexistoval. Narodil sa v 1943 v americkom štáte Ohio. Od detstva bol rebel, ktorý nedokončil ani strednú školu. Miesto toho liezol po skalách, alebo na rafte zdolával okolité rieky. O dvadsať rokov neskôr stopol auto slečny Susie, ktorá sa stala jeho prvou ženou a v roku 1965 založili slávnu športovú značku North Face, ktorú následne predali za 50 000 dolárov. Slogan „Never Stop Exploring“ vyšiel práve z jeho úst. Svet dobili priekupníckym stanom, v jeho strede neprekážala oporná tyč.
Od veľkého bussines k ekológii
Ďalšia odevná firma Esprit dosiahla gigantického úspechu po celom svete. V čase keď Esprit predával oblečenie s ročným obratom 100 miliónov dolárov sa Douglas začal venovať samo štúdiu ekológie. Objavil totiž knihy, vďaka ktorým jeho láska k divoké prírode prerástla v niečo omnoho hlbšie. V neochvejnú potrebu bojovať proti deštruktívnym dopadom civilizácie a moderným technológiám na Matku Zem.
Čítal Henryho Davida Thoreaua, Garyho Snydera, odhodlane sa upísal téze Wendella Berryho, podľa ktorého je treba náš pohlaď na svet obrátiť a začať sa riadiť tým, čo je dobré pre prírodu, je dobré i pre ľudí, nie naopak. Postupne sa začal vzďaľovať od činnosti firmy. Veď jeho firma profitovala práve z diktátu neohľaduplného spotrebovávania a nezmyselného nakupovania, proti čomu ekologické zmýšľanie protestuje. Radšej podnikal horolezecké túry, splavoval rieky, čomu on sám hovorieval MBA (management of being absent).
V roku 1990 sa so Susie rozviedol a predal aj svoj podiel vo firme za 125 miliónov dolárov. Sebakriticky to bral ako akciu s cieľom „prestať ľudom predávať veci, ktoré nepotrebujú“.S druhou ženou Kris začali postupne skupovať pozemky v Čile a v Argentíne, čo sa nepáčilo miestnym ľudom, ani firmám, ktoré tu mali svoje záujmy.
Pumalín nebol jediný projekt
V roku 1991 odkúpili 324 000 hektárov pôdy, budúceho parku Pumalín, ukrývajúci cenné pralesy s viac ako tisícročnými stromami. O 6 rokov neskôr pridali ďalších 84 tisíc hektárov na juh od Pumalín a o desať rokov presvedčili vtedajšieho čilského prezidenta pridať k tejto pôde aj okolité štátne pozemky. Tak vznikol šiesty najväčší národný park Corcovado. V roku 2004 kúpili údolie Chacabuco o 72 tisíc hektráoch. Jeho žena Kris kúpila 62 tisíc hektárov v Argentíne, ktoré dali vzniknúť národnému parku Monte Leon.
Len máloktorý Čiľan veril, že pôdu skupuje skutočne preto aby ju chránil. Ľudia skôr verili, že plánuje postaviť atómové bunkre, odčerpávať čistú vodu a vyvážať ju do Číny, vystavať druhý Izrael, alebo realizovať sionistický projekt. Douglas bol šikovný, ale v komunikácii zlyhával a nečudo, že na svoju stranu nezískal miestnych obyvateľov.
V roku 2015 zahynul pri plavbe na kajaku v Čile, na druhom najväčšom jazere Južnej Amerike, Lago General Carrera. Po jeho smrti venovala jeho žena Kris národné parky štátu Čile. Týmto aktom tak definitívne presvedčili všetkých o svojich skutočných cieľoch.
Patagónia dnes
Patagónia a jej ľudia dlhé roky bojovali proti obrovským priehradám v rámci projektu “Patagónia sin represas”, Patagónia bez priehrad, ktoré tu vláda chcela vystavať a dodávať tak energiu do Santiaga prostredníctvom dlhých vedení. Všetky projekty však boli novou vládou zastavené s cieľom prepojiť všetky národné parky v Patagónii do jedného celku. V roku 2018 zároveň vznikla najdlhšia turistická trasa dlhá 2800 km spájajúca 17 národný parkov. Konkrétne to sú:
- Národní park Pumalin Douglas Tompkins
- Národní park Alerce Andino
- Národní park Hornopirén
- Národní park Corcovado
- Národní park Melimoyu
- Národní park Queulat
- Národní park Magdalena Island
- Národní park Cerro Castillo
- Národní park Patagonia
- Národní park Rafael Lagoon
- Národní park Pali Aike
- Národní park Bernardo O’Higgins
- Národní park Kawésqar
- Národní park Alberto de Agostini
- Národní park Yendegaia
- Národní park Torres del Paine
- Národní park Cape Horn