Vancouver – mesto medzi horami a oceánom
Dnes ráno som sa prebudil do ďalšieho upršaného rána a keďže mám dnes dayoff, rozhodol som sa napísať pár viet o mojom pohľade na mesto v ktorom žijem nejaký ten mesiac. Pre Vancouver som sa rozhodol na poslednú chvíľu, kvôli škole, ktorú som tu mal v pláne navštevovať. Vydržal som v nej mesiac, pretože moja private college nestála absolútne za nič. Po prvom dni som mal pocit, že to je kanadská pomocná škola a vyhadzovať peniaze za niečo, čo mi nič nedáva mi prišlo samozrejme zbytočné. Neviem ako sú na tom ostatné školy, ale túto moju začínajúcu na „A“ radšej nevyberajte aj keď som počul od slovenských študentov, ktorí sa tam trochu vzbúrili, že sa určité veci pohli k lepšiemu. Jednoznačne najvýhodnejšia možnosť je Working Holiday, o tom som sa už ale zmienil v inom blogu.
Veľa ľudí na Vancouver nadáva a ešte viac ho miluje. Začiatky sú tu ťažšie, pokiaľ nemáte dopredu dohodnutú prácu a vybavené ubytovanie. To však nie je chyba tohto mesta, ale Vaša ak tu prídete tak povediac na slepo. Prvé dni sú ťažké všade, nielen v Kanade. Je preto dobré si pozisťovať čo najviac info ešte pred odletom. Ubytovanie sa dá určite nájsť ešte z domova. Stačí prelustrovať craiglist alebo facebook stránky „slováci a česi vo Vancouver“ a podobne. Ak si budete hľadať ubytovanie, tak najlepšie lokácie sú Vancouver, Burnaby, Downtown a hlavne čo najbližšie k metru. Veľa z nás býva aj v North Vancouver. Apartmán pre dvoch sa pohybuje cca okolo 1000 CAD, samostatná izba v dome okolo 500 CAD. Downtown je o trochu drahší. Skytrain je tu najrýchlejší spôsob dopravy a ak bývate od neho tak ako ja, asi 50 metrov, ušetríte kopec času. Autobusov je tu veľa, ale sú pomalšie a nechodia tak často a hlavne načas. Mesačný pass na metro stojí 91 CAD a viac, podľa toho koľko zón plánujete využívať. Práce je tu pomerne tiež dosť, nikto z mojich kamarátov nie je dlhodobo bez práce. Osobne si ale myslím, že v lete sa práca hľadá ľahšie ako v zime. Tiež samozrejme záleží, aký druh práce hľadáte, či v office, ktorá je priemerne slabšie platená ako manuálna práca. Je len na Vás či chcete zarábať viac alebo pracovať na svojom životopise.
Počasie vo Vancouver nie je typické kanadské. Od júna do konca septembra tu takmer stále svietilo slnko, bolo veľmi teplo a takmer vôbec nepršalo. Ideálne počasie pre život. Cez víkend resp. po práci si vyrazíte na jednu z miestnych pláží, alebo na hory hneď za mestom. Priamo v centre meste sa rozprestiera najväčší mestský park v Severnej Amerike, Stanley Park. Užasné miesto na prechádzky a športovanie. Všetkým, ktorí majú radi prírodu a turistiku Vancouver odporúčam. Rovnako aj pre fanúšikov zimných športov. V predpredaji som si kúpil sezónny skipass na Cypress Mountain za 300 dolárov. Sezónna sa otvorila už na konci novembra a je to fakt luxusné miesto. Konali sa tu Freestyle snowboardové a lyžiarske disciplíny na olympiáde v roku 2010. Ďalším strediskom je Whistler, jedno z najlepších miest na lyžovanie nielen v Kanade. V zime tu skoro stále prší takže ten skipass Vám odporúčam.
Akí sú Kanaďania? Moja prvá skúsenosť s Kanaďanom nemohla byť horšia. Hneď prvý deň mi Kanaďanka na vozíčku začala nadávať do k..ktov, prečo stojím na chodníku. Tak som mal chvíľu pocit že v Kanade chodníky slúžia na niečo iné ako u nás. Ľudia sú tu ako všade, dobrí aj zlí. Záleží na Vás s ktorými sa budete stretávať. Čo som ostal prekvapený je silná komunita mladých bezdomovcov. Mladí ľudia žobrajúci na ulici, to je každodenná realita v downtown. Vraj je to ich životný štýl a cítia sa tak slobodnejší. Osobne v tom nevidím žiadnu slobodu. V časti Gastown v Downtown je to celé o bezdomovcoch a v noci by som sa tam nechcel prechádzať.
Vo Vancoveri je veľa aziatov, hlavne Číňanov. Veľa z nich ani nevie po anglicky, jednoducho to nepotrebujú. Mesto Richmond je v podstate periféria Číny. Počul som názory že Kanaďania sú falošní, neúprimní a myslia len na sebe. No, to je asi osud západného sveta. Ľudia si tú idú svoje, to je pravda, ale podľa mňa sú tiež veľmi priateľskí, uvoľnení, zábavní a nevadí mi ani to keď sa ma stále dokola pýtajú „how u doing?” Tak ich to naučili a tak je to pre nich prirodzené. Na Slovensku si ľudia závidia ako nikde a tiež ich za to Kanaďania neodsudzujú. Najskôr asi preto, že ani nevedia kde Slovensko je.
Vancouver, Raincouver, Hongcouver, volajte to ako chcete, ale mne sa tu žije dobre. Dva roky po sebe sa stal najlepším mestom pre život. Je to drahé mesto, ak si to drahé spravíte. Potraviny sa oplatia na trhoch, hlavne zelenina a ovocie. Zo supermarketov určite Walmart, Canadian Superstore alebo No Frills. Nenakupujte jedlo na benzínkach v 7 Eleven, ako jeden exot, ktorý sa sťažoval že mlieko stojí 8 dolárov. Sushi je tu veľmi lacné a veľmi dobré jedlo. Určite sa oplatí zájsť si. Rovnako tak hot dog + drink za 1,5 CAD z Costca pri stanici Stadium China Town.
Dúfam, že tento plátok nikomu nezvýšil tlak a ak áno, tak ešte lepšie, aspoň sa rozprúdi konverzácia a dozvieme sa niečo nové.