Dobrovoľníctvo v Kostarike
Po skončení internshipu na Floride som rozmýšľal čo ďalej. Voľba padla na volunteering, čiže dobrovoľnícku prácu výmenou za stravu a ubytovanie. Táto forma práce funguje po celom svete pod woofing.com.Dobrovoľnícka práca môže byť čokoľvek, práca v záhrade, na recepcii, cvičenie jogy v resortoch zameraných na zdravá výživu a zdravý životný štýl.Ja som si vybral Eco Lodge Resort v národnom parku Arenal v Kostarike. Rancho Margot vlastní pán pôvodom z Nemecka, ktorého vízia je poskytovať ekologické ubytovanie turistom spolu so zdravou výživou a lekciami jogy a samozrejme možnosťou túr do okolitej prírody.
Internship v USA 1. časť
Veľa známych sa ma počas roka v USA pýtalo aké to tam je, koľko to celé stojí, aké sú podmienky pre INTERNSHIP v USA a podobne. Každému osobitne som mnohokrát vysvetľoval to isté a úprimne som ich jemne presviedčal aby sa pre to rozhodli. V tomto článku sa budem snažiť raz a naposledy a viac detailne opísať čo to INTERNSHIP USA je a hlavne čo mi dal a aké výhody v ňom vidím a prečo by ste sa nemali báť tento program vyskúšať. V prvej časti opíšem o čo ide a proces vybavovania. V tej ďalšej môj internship na Floride.
Internship v USA 2. časť
Môj Internship som strávil v Hawks Cay Resort na malom ostrove Duck Key uprostred oblasti Florida Keys na Floride. Začiatky neboli jednoduché, pretože som tu prišiel sám a nepoznal som vôbec nikoho a ani jazyk nebol na takej úrovni ako som si myslel. Prvé týždne neboli jednoduché ani v práci. Pracoval som len od štvrtej poobede do jedenástej v hotelovej reštaurácií ako food runner, ale úplne mi to stačilo. Pamätám si, že prvé dni som mal toho plné zuby a rozmýšľal o tom, že to tu skoro zabalím. Okrem tej práce a nemeckého manažéra, ktorý ma poriadne vytáčal to bolo ale celé v poriadku. Po príchode ma HR manažérka ubytovala v jednom z hotelových domov. Býval som s dvoma Peruáncami a Američanom a každým dňom to bolo lepšie a lepšie. V areáli sme mali bazén, fitko, kayaking, šnorchlovanie, tenisové kurty a počasie tu bolo po celý rok ideálne. Po práci bolo vždy čo robiť.
Working Holiday v Kanade
Pred pol rokom som sa rozhodol, že po USA skúsim na rok Kanadu. Dopočul som sa o programe Working Holiday. Relatívne jednoduchá príležitosť získať pracovné povolenie v Kanade na jeden rok. Veľa agentúr ponúka tento program za vysoké poplatky, pritom postup je veľmi jednoduchý a žiadnu agentúru tohto typu nepotrebujete.
Počet miest pre Slovensko je limitovaný. Programu sa môžete zúčastniť ak máte od 18 do 35 rokov, čistý výpis z registra trestov a platný pas. Najdôležitejšia vec je však rýchlosť. Slováci radi cestujú a 315 miest sa minie veľmi rýchlo. Tento rok sa kvóta otvorila 1.apríla a minula sa za 6 minút.
Michalove leto v USA, 3. časť
Je streda tridsiateho júna a robím už druhý „checkin“, teda dávam o sebe vedieť agentúre CCUSA, že žijem a je tu so mnou všetko v poriadku (pre zaujímavosť, musíme to vyplňať každých tridsať dní od príchodu do USA). Tak ak to správne rátam, už som tu niečo cez osem týždňov. Za tento čas som toho pozažíval mnoho a chcem sa o to s vami podeliť. Neviem ani odkial začať, ale tak snáď pekne poporiadku.
Michalove leto v USA, 2. časť
„Magic dick“
Počas nášho pobytu sme prevažne pracovali, a to takmer všetci. Takmer píšem preto, lebo ja a Veronika pracujeme vo „fast foode“ bezprostredne pri pláži, a keďže nám v Point Pleasant Beach celých päť dní neprialo počasie, tak náš chlebodarný podnik Inlet bol zatvorený. Ostatní, aj keď nie v maximálnej pracovnej vyťaženosti mohli do práce chodiť. Nevadí, po štátniciach som to bral ako dovolenku, a taký oddych mi veru dobre padol. Jeden deň dokonca bolo popoludní už krásne počasie a tak sme natešení trielili na pláž. Ako zamestnanci parku ju máme zadarmo, čo je ozaj super, ináč by sme ako dospelí zaplatili po 9,50$, čo pre nás nie je celkom zanedbateľná položka.
Michalove leto v USA, 1. časť
Príchod
Na úvod by som sa chcel predstaviť, volám sa Michal a s partiou sme sa vydali za dobrodružstvom do USA, konkrétne New Jersey do mesta Point Pleasant Beach. Pracujeme vo fastfoode miestnej kolísky kultúrneho vyžitia – Jenkinson´s Park.
V mojom blogu Vám chcem priblížiť tunajší život svojimi očami, a podeliť sa so zážitkami.Hlavný dôvod, pre ktorý som sa rozhodol sem ísť, je zlepšenie sa v angličtine, lebo moja momentálna jazyková zdatnosť nie je na moc vysokej úrovni. Moja prvá skúsenosť komunikovať s domorodcami bola veľmi obtiažna, miestami až tragikomická.
Naša cesta začala na letisku v Krakowe, odkial sme v skorých ranných hodinách leteli do Mníchova. Tam sme si hodinku a pol oddýchli, lebo náš let mal meškanie. O 10:30 sme sa dočkali a nastúpili na palubu lietadla, ktoré nás po deviatich hodinách letu dopravilo do USA, mesta Newark. Let sme si krátili spánkom, a sedem palcovou dotykovou obrazovkou plnou filmov, či aktuálnymi informáciami o lete. V Newarku sme prešli prísnymi kontrolami, kde si overili naše doklady a vydali sme sa za dobrodružstvom, ktoré začalo hneď ako sme nastúpili do tradičného amerického autobusu so ženskou vodičkou, presne ako sme poznali z filmov. Odviezli sme sa na stanicu kde sme chytili vlak ktorý nás po vyše hodine a pol konečne odviezol do Point Pleasant Beach. Dalo by sa to prirovnať k nášmu osobáku, lebo sme stáli v každej stanici.