Jazero Titicaca
Najvyššie položené splavné jazero na svete sa nachádza vo výške 3 800 m.n.m na hraniciach medzi Bolíviou a Peru a je to najväčšie jazero v Južnej Amerike a zároveň najväčšia zásobáreň sladkej vody. Z hlavného mesta Lima do prístavného mesta Puno to trvá autobusom cca. 22 hodín s prestupom v druhom najväčšom meste Arequipa. Spiatočný lístok cez spoločnosť TEPSA stojí 100 USD ale ak si kúpite lístok povedzme dva týždne dopredu je možné, že natrafíte na promo a potom to vyjde len 50 USD. Ďalšia možnosť je Cruz Del Sur, ten je o niečo drahší. Pro príchode do Puna som si hneď zarezervoval hostel. Odporúčam hostel Titiutapuno, ktorý sa od hotela ničím nelíši. Za jednolôžkovú izbu s TV, wifi, raňajkami, vlastnou kúpeľnou som zaplatil 12 USD. Hotel sa nachádza len dva bloky od centra a námestia Plaza De Armas.
Život v Pune je veľmi jednoduchý. Miestny obyvatelia žijú z cestovného ruchu. V meste kopec reštaurácií a hotelov. Pri brehoch Titicaca zas cestovné kancelárie. Odporúčam miestne trhovisko, kde nájdete hocičo, aj býčie hlavy zdraté z kože. Celé mesto je postavené do kopca a prechádzka po ňom dá celkom zabrať. Ak nebudete stačiť z dychom, vezmite si batmana, iné meno pre mototaxi. Vo výške takmer 4 tisíc metrov je vzduch už celkom riedky. Nezabudnite piť čaj z lístkov koky, vraj to pomáha. Mne osobne moc nie.
V meste som strávil len 24 hodín, preto som sa nasledujúce ráno vybral na plávajúce ostrovy Uros. Za trojhodinový trip loďkou so sprievodcom by ste nemali zaplatiť viac ako 10 USD. Zoberte si však peniaze so sebou. Obyvatelia ostrova vás určite o nejaké peniaze ešte oberú.
Ostrovy Uros, to je množstvo ostrovčekov blízko seba. Každá rodina, resp. komunita má svoj. Keď sa rodiny rozhádajú jednoducho sa ostrov rozdelí a každý si ide svoje. Keď sa uzmieria jednoucho pritiahnu lana a ostrovy spoja.
Miestny obyvatelia sa nazývajú Ajmari. Oni samy o sebe hovoria, že nie sú ľudia, ale národ s čiernou krvou, ktorý necíti chlad. Keď som tam ale bol ja, tak boli naobliekaní poriadne. Teórií prečo si vybrali takýto spôsob bývania je viac. Pravdepodobne to bolo kvôli španielskym kolonizátorom. Jazero bolo skvelé útočisko. Ostrovy, ktoré sme navštívili sa nachádzajú blízko od brehu a pre miestnych sú turisti zdrojom príjmov. Ďaleko od brehu sa však stále nachádzajú ostrovy, kde si miestny neželajú turistov.
Obyvatelia ostrov sa venujú rybolovu, výrobe suvenírov, vareniu a pozeraniu TV. Miestna žena mi ukázala na streche svojho domu slnečný kolektor, ktorý jej nabíja televízor. Deti sa po narodení učia len ajmarsky, až neskôr keď idú do školy začínajú so španielčinou. Mnoho mladých odchádza do Arequipy, alebo do Limy za iným spôsobom života.
Ostrov Uros vzniká tak, že sa priečne na seba ukladajú kusy trstiny do výšky jeden meter. Trstina vo vode hnije a tak je dôležité prikladať viac a viac trstiny. Na tomto základe sa potom stavajú malé domčeky, rozhľadne a podobne. Chôdza po ostrove je veľmi príjemná i keď niekedy je to až moc mäkké a máte pocit že sa možno aj prepadnete.