Aké drahé je ubytovanie a doprava v Kostarike?
Doprava
Narozdiel od ostatných krajín tu nefungujú tzv. ultra lacné „chicken buses“ ale normálne diaľkové autobusy zn. SCANIA ako poznáme z Európy. Bolo pre mňa absurdné keď mi šofér povedal, že nemôžem piť pivo v autobuse. Nečakal som, že niečo také po Guatemale a Nicaraguii zažijem. Kostarika je iná. Samozrejme si za ne priplatíte, ale zas až také hrozné to nebude, pretože je to malá krajina a tie vzdialenosti nie sú až tak veľké. Najdlhšia cesta, ktorú sme absolvovali bola z Manzanilla na karibskej strane do hlavného mesta San Jose. Cesta trvala 5 hodín a stála 11 000 Colones, čo je asi 20 dolárov. Za hodinu jazdy v autobuse zaplatíte teda okolo 2000 Colones, cca. 4 USD. Je dobré, že oproti ostatným krajinám platíte rovnako ako domáci. Z letiska do mesta si neberte taxík, je veľmi drahý. Autobus Ruta 555 vás z letiska privezie rovno do centra hlavného mesta a stojí presne 555 colones alebo 1 USD.
Taxíky sme využívali hlavne v hlavnom meste, pretože mestská doprava bola pre nás trošku chaotická. Cestovali sme štyria, čo je ideálne a taxíky nám teda ušetrili kopec času a nervov. Platili sme väčšinou okolo 4 USD za jazdu, keďže sme sa pohybovali len v širšom centre mesta. Používajte len bezpečnú taxi službu s červenými autami a žltým trojuholníkom myslím. Boli všade. Vyzeralo to ako národná taxi služba vybavená taxametrom. Nikdy sme nemali žiadny problém.
Okrem toho sme z času na čas stopovali a vždy to dobre dopadlo. Je to zadarmo a popritom spoznáte niekoho zaujímavého. Na farmu Rancho Margot kde pracoval brat nás odviezol Američan Michael pracujúci pre TripAdvisor a ušetril nám tak 10 kilometrov. Inokedy nám zastavil miestny a zobral nás na korbu jeho auta. Keď sa niekde zdržíte pár dní tak si požičajte bicykle, motorky, alebo napríklad aj kone. Najpomalšie sú predsa len vlastné nohy a času je na cestách vždy málo.
Ubytovanie
Kostariku sme navštívili počas Vianoc a Silvestra, ceny za ubytovanie boli samozrejme vyššie ako mimo hlavnú sezónnu. Tipoval som, že to bude tak o 30% čo mi nakoniec potvrdila aj Elena, majiteľka hostela v Montezuma na polostrove Nicoya. Najlacnejšie hosteli boli za 10 USD a to len v hlavnom meste San Jose, inak sme vždy platili viac, najčastejšie 15 USD, výnimočne až 20 a to napríklad aj v Nicaraguii v letovisku San Juan Del Sur počas silvestrovskej noci. Karibská strana bola o niečo lacnejšia ako pacifická. Väčšinou sme na hosteli mali aj raňajky a kostarická káva bola v každom jednom zadarmo. Niekedy lepšia, inokedy horšia. Ubytovanie a strava boli určite najvyššie položky celého výletu. Samozrejme aj tu je veľa možností ako ušetriť, napr. couchsurfing, kempovanie, alebo si môžete rezervovať hamok, resp. hojdaciu sieť v hosteli, ktorá je lacnejšia ako posteľ, ale spánok nebude tak výdatný a vaša chrbtica vás za to určite nepochváli. Ja som túto obetu podstúpil a celé tri noci som spal v hamoku. Prvá noc bola hrozná, ďalšie dve už len zlé. Na záver pridávam mená pár hostelov, ktoré sme navštívili a boli sme veľmi spokojný.
La Fortuna, Arenal National Park – Hostel Backpackers la Fortuna
Santa Elena, Monteverde National Park – Cabinas Vista al Golfo
Playa Montezuma – Downtown Hostel
Ak sa niekto chystá do Kostariky, prípadne do inej krajiny Strednej Ameriky a chcel by viac info tak mi napíšte správu.