Ako najvýhodnejšie kúpiť letenku
V dnešnom blogu si povieme pár krokov a užitočných tipov na kúpu najvýhodnejšej letenky. Pokiaľ ste flexibilný v dátume odletu a príletu, venujete pár minút, resp. hodín prieskumom trhu, tak si jednoducho viete ušetriť desiatky až stovky eur, ktoré môžete využiť počas samotného cestovania.
Nájsť tú najvýhodnejšiu letenku je kombinácia viacerých faktorov, o ktorých si povieme v nasledujúcich kapitolách.
V našom vzorovom prípade to bude letenka z Viedeň, Rakúsko do Lima, Peru s odletom 2. januára a príletom 2.apríla 2018.
Ako hľadať letenky
Ak vynecháme návštevu kamennej predajne na bratislavskom námestí máte v podstate dve možnosti. Nákup na internete cez konkrétnu leteckú spoločnosť, alebo využitie tzv. vyhľadávačov leteniek, ako skyscanner, momondo, alebo kayak. Je ich samozrejme oveľa viac, ale tieto tri používam najčastejšie. Rozdiel je v tom, že vyhľadávače “lustrujú” tisíce kombinácií rozličných leteckých spoločností, aj nízkonákladových. Výsledky si môžete zoradiť podľa najlacnejšej, najvýhodnejšej, resp. najrýchlejšej letenky. Už takto sa Vám podarí ušetriť veľa peňazí, v konkrétnom prípade cca. 100 percent. V našom prípade sme vyhľadali vzorovú letenku cez leteckú spoločnosť KLM resp. cez vyhľadávač skyscanner. Rozdiel v cene je dvojnásobný.
Kde nakupovať letenku
Po vyhľadaní letenky vás vyhľadávač presunie na letecké agentúry, cez ktorú si letenku zaplatíte. Najznámejšie sú Tripsta, Gogogate, MyTrip, Airtickets. Tieto 4 som osobne preveril a ich recenzie sú veľmi dobré. V našom prípade bola na výber len MyTrip a tak som vybral inú letenku, ktorú ponúka hneď niekoľko agentúr, zoradených od najlacnejšiej po najdrahšiu. V tomto prípade by som jednoznačne kupoval cez GoToGate.
Zaplatenie letenky platobnou kartou
Aj na samotnej platbe sa dá výrazne ušetriť. Vzorovú letenku som nevybral náhodne. Let na trase Viedeň – Lima som si pár dní dozadu kúpil. Pri samotnej platbe som mal na výber asi 8 rozličných kariet. Pri každej je napísaný aj poplatok za platbu kartou. Jediná bez poplatku bola Mastercard Debit, ostatné mali poplatok od 15 do 35 Eur. Celkom dosť, nemyslíte? Je dobré mať pri sebe jednu VISA, jednu Mastercard, prípadne kreditnú kartu.
Porovnanie vyhľadávačov a zmena meny
Letecké agentúry môžu mať na vyhľadávačoch rozličné ceny. Neviem, prečo to tak je, ale aj tu môžete trošku ušetriť. Mytrip ponúka identickú letenku na Skyscanner za 612 Eur a na Momondo za 609 Eur. Jediné čo treba spraviť je prejsť na agentúru Mytrip zo stránky Momondo, miesto Skyscanner. Aj v prípade vybrania meny viete ušetriť, ako vidíme v prvom obrázku.
V akom časovom predstihu kupovať letenku
Ak kupujete letenku príliš skoro, preplatíte ju. Ak kupujete na poslednú chvíľu, preplatíte ju ďaleko viac. V prípade medzinárodných letov nakupujte 1,5 až 5 mesiacov pred odletom. Pokiaľ kupujete letenky v rámci Európy, najvýhodnejší termín je približne mesiac dopredu. Veľa krát sa stáva, že letecké spoločnosti vyhlásia promo na jednotlivé destinácie aj rok dopredu a tak si môžete za pár korún kúpiť veľmi, veľmi lacné letenky.
Kedy kupovať
Letenky mimo sezónu sú lacnejšie ako v hlavnej sezóne. Teda cena letenky na Malorku bude vyššia v júly, než v januári. Systém ponuka – dopyt funguje aj na tomto trhu. Okrem toho sú ceny leteniek vyššie cez sviatky, predĺžené víkendy, počas Vianoc a Veľkej noci.
Použite anonymné “Inkognito” okno prehliadača
Internet je veľmi inteligentná vec. Ak sa často pozeráte po konkrétnej letenke, tzv. cookies si veľmi dobre pamätajú, čo robíte. Takto môžu umelo navýšiť cenu a tak zaplatíte viac ako niekto iný, kto si letenku raz pozrel a hneď ju aj kúpil. Cieľom je vystrašiť a donútiť kupovať čo najskôr. Pri sledovaní leteniek preto použivajte anonymné okno. Zapnete ho stlačením klávesovej skratky Ctrl+Shift+n v prehliadači.
Odlet z okolitých miest a flexiblné dátumy
Potrebujete letiet z Bratislavy do Paríža 13.10. Prehliadače poskytujú možnosť výberu okolitých letísk. V prípade Bratislavy to môže byť Viedeň, alebo Brno. Komplikovaný let z Bratislavy do Paríža, navyše s medzipristánim v Prahe, môžete vymeniť za priamy let z Viedne.
Lovci lacných leteniek
Možno ste už počuli o webstránkach a facebookových skupinách, ktoré upozorňujú na chybové tarify resp. akciové letenky. Čo je chybový tarif? Je to chyba v systéme, ktorú spraví napríklad zamestnanec leteckej agentúry, resp. leteckej spoločnosti. Napríklad zadefinuje chybnú menu, zabudne dopísať jeden nulu a tak podobne. V takomto prípade sa na pár hodín môžu objaviť letenky za veľmi, veľmi málo peňazí. Lovci leteniek teda snoria po internete a hľadajú tieto chybové tarify, alebo akciové letenky. Problémom je, že sú len na špecifické dátumy, niekedy je termínov viac, inokedy len jeden. Druhým problémom je, že ani po zaplatení nemáte istotu letu do vysnívanej destinácie. Je možné, že Vás zamestnanec agentúry, resp. aerolinky kontaktuje. ospravedlní sa za vzniknutú situáciu a peniaze vráti na Váš účet, bez transakčného poplatku. Niekedy to však prejde. Napríklad ja som letel tam aj späť na ostrov Zanzibar za 160 Eur cez Oman Air. Odporúčam sledovať FB stránky cestujlevne.com, fly4free, flightor, letenkyzababku.
Tip na záver
Ukázali sme si pár trikov ako si zakúpiť výhodnú letenku. Tento postup sa dá aplikovať na rezerváciu hotela, výletnej lode, autobusov atď. Chce to len trošku času a trpezlivosť. Z vlastnej skúsenosti viem, že ani so šetrením to netreba prehánať. Uveďme si posledný príklad. Stále letím do Lima, Peru. Letenka z Amsterdamu stojí 500 Eur, z Prahy 612 Eur. Let do Amsterdu som našiel z Katowice, Poľsko s nízkonákladovkou za 60 Eur. Do Katowíc to z Prahy nemám ďaleko, za vlak dám 20 Eur.
- letenka – Praha – Lima —-> 612 Eur
- letenka – Praha – Katowice – Amsterdam – Lima —> 500 + 60 + 25 = 585 Eur
Poviete si, druhá možnosť je lacnejšia a veľmi komplikovaná. Nie je to však pravda. Prirátajte si náklady na stravu, na potencionálny presun medzi letiskami, extra náklady za batožinu, ktorá nie je v cene letenky u nízkonákladových spoločností. Nehovoriac o tom, že prvý let môže meškať a vy nestihnete druhý, pretože Vaša cesta nie je na jednej rezervácií. Okrem toho stratíte kopec času, nervov, námahy atď. Rozdiel v cene letenky proste musí byť taký, že po zahrnutí všetkých nákladov, námahy, času sa to aj tak oplatí.